Што кријат чудните сигнали од Венера?

Нова студија покажа дека има сè повеќе докази дека Венера е можеби вулкански активна планета. Ако е навистина така, ова истражување ќе помогне да се објасни како вулканите влијаат на планетарната еволуција и животот во вселената.

Венера често се смета за пеколен близнак на Земјата поради густата атмосфера, високиот притисок и вжештената површина. Венера е обвиена од густ слој облаци кои спречуваат повеќето орбитални станици да продрат низ нив до пеколните услови кои владеат на површината – што предизвика да добие многу помалку внимание од Месечината или од Марс.

Група истражувачи се фокусира на вулканската активност на Венера. Нивното истражување е насочено кон чудните сигнали кои потекнуваат од вулканот Идун Монс.

На научниците одамна им е познато дека површината на Венера е прекриена со надреални кратери, но од Земјата е невозможно да се каже дали и денес од нив тече лава, бидејќи густата и непроѕирна атмосфера на Венера крие сè што се случува на површината.

Благодарение на архивски снимки од постари орбитални станици и експерименти изведени на Земјата, научниците веруваат дека овој вулкан и понатаму е активен и дека еруптира. За потврда на оваа претпоставка научниците нема да чекаат уште долго, во  наредната деценија ќе има мисија кон Венера со задача да открие знаци на вулканска активност.

Објаснувањето за трансформацијата на Венера, која некогаш имала океани, а денес тоа е пустош со густа и кисела атмосфера и врела површина, можеби се крие во климатските промени. Проучувањето на вулканот одблизу би помогнало да разбереме зошто Земјата не доживеала слична еруптивна апокалипса.

Засега нема директни докази за вулканска активност на Венера, но постојат индиректни докази како што е висока концентрација на сулфур диоксид, карактеристичен вулкански гас.

Венера по големина е речиси иста со Земјата и има 90% иста гравитација, што значи дека животот на Венера од таа гледна точна би бил одличен.

Тераформирањето на Венера би било задача на некоја идна генерација која прво ќе мора да ги намали гасовите во нејзината атмосфера кои премногу ја загреваат површината.

Американската вселенска агенција НАСА најави дека планира две мисии на Венера со цел да ја истражи атмосферата на планетата. 

Новите мисии се одбрани според нивниот научен потенцијал и вредност. Ќе се испитува како планетата се формирала и еволуирала и дали на неа некогаш постоел океан.

Во едната мисија ќе бидат направени и фотографии со висока резолуција со цел да се откријат геолошките карактеристики на планетата, додека втората мисија е за мапирање на површината на планетата за да се проучи геолошката историја и да се истражи зошто се развила толку поинаку од Земјата.

Remote video URL
Тагови
реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Наука

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Read more

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Read more

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Read more

Вселенско чудовиште: Супермасивна црна дупка скриена во минијатурна галаксија

Read more
 

Гик

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе

Астрономите се жалат од сателитите на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Словенија има замок кој веќе 8 века виси од карпа

Читај повеќе

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе