Што може да направи Optimus, хуманоидниот робот на Tesla?

Илон Маск еднаш рече дека може да продаде 20 милијарди роботи.

Најновото видео покажува дека Маск и Tesla не се откажуваат од роботите. Tesla Optimus продолжува да се развива, а најновото видео покажува колку далеку е стигнат откако последен пат беше прикажан минатиот октомври.

Видеото го покажува драстичното подобрување на Optimus во последните осум месеци. Иако заостанува зад конкурентните роботи како оние на Boston Dynamics, забележливо е дека Optimus ја има способноста да учи и да врши потешки дејства додека се движи самостојно со погоните на Tesla. На пример, тој зеде алатка од еден сад и ја стави во друг.

Илон Маск е убеден во успехот на Optimus. Тој верува дека во иднина најголемиот дел од приходите ќе доаѓаат од оваа дивизија и дека ќе продава повеќе роботи отколку автомобили. Маск еднаш тврдеше дека има побарувачка за роботи која се движи до 20 милијарди парчиња.

Досегашните информации сугерираат дека Tesla има за цел да го цени Optimus на околу 20.000 долари.

Датумот на премиерата не се споменува, што и не е толку важно со оглед на бројот на (не)исполнети ветувања во производството на автомобили.

Remote video URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе