Што може да се случи ако целосно престанете да јадете јајца?

Јајцата се основна намирница за многу оброци, а нивното исфрлање од секојдневната исхрана може да влијае на вашето здравје.

Без разлика дали ги сакате подготвени како кајгана, тврдо варени или пржени, јајцата се основна намирница во секое домаќинство.

Што може да се случи ако целосно ги исфрлите од исхрана?

Почесто ќе чувствувате глад

Иако со избегнувањето јајца ќе го намалите бројот на внесени калории, тоа би можело да резултира со чувство за помалку ситост по оброкот.

Јајцата се богати со протеини, а тоа го поттикнува чувството на ситост. Ако јадете помалку протеини, поголема е веројатноста дека ќе почувствувате глад и желба за храна кратко време по внесениот оброк, објаснуваат нутриционистите.

Ќе почнете да внесувате покалорични оброци

„Кога луѓето ќе се откажат од јајца, обично јадат покалоричен појадок. Ако не јадат јајца се одлучуваат за повеќе житарки, кифлички, печива и други намирници богати со јаглехидрати“, објаснува нутриционистот Џоди Грибел.

Може да изгубите мускулна маса

Ако од исхраната го исфрлите главниот извор на протеини, како јајцата, значи дека вашите тренинзи со текот на времето би можеле да станат помалку ефикасни.

Нивото на холестерол можеби нема да се промени

Иако јајцата се извор на диетален холестерол, целосното исфрлање јајца можеби нема да го подобри нивото на холестерол како што очекувате, пишува Eat This, Not That.

„Само околу 20 проценти холестерол во крвта доаѓа од тоа што го јадеме. Останатите 80 проценти ги произведува црниот дроб“, објаснува нутриционистот Дијана Гариљо-Киланд.

Тоа значи дека за холестеролот во крвта големо влијание има генетиката.

Тагови
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Здравје

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Read more

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Читај повеќе

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Читај повеќе

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе