Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Технологијата на целосно автономни возила сè повеќе напредува, а беспилотните летала веќе се користат за различни намени. Меѓутоа, сега е претставен автономен електричен товарен авион.

Станува збор за авионот Pelican Cargo кој го произведе компанијата Pyka, а кој всушност е најголемиот електричен товарен авион и првиот автономен во својата класа.

Компанијата Pyka, со седиште во Калифорнија, е стартап фокусиран на технологијата на автономни возила, во 2020 година претстави автономен авион за прскање пестициди наречен Pelican Sprayer.

„Го дизајниравме овој авион за да ги елиминира емисиите на CO2 од логистичкиот синџир, притоа нудејќи значително поголема брзина во споредба со копнениот транспорт, додека оперативните трошоци се дел од конвенционалниот воздушен транспорт“, рече Мајкл Норсија, извршен директор и со-основач на Pyke.

Pelican Cargo има домет од 321 километар и може да носи нешто повеќе од 180 килограми товар. Користи литиум-јонска батерија од 50 kWh, како и четири електромотори од 33,5 КС. Авионот користи и тројни непотребни батерии за да постигне високо ниво на безбедност со елиминирање на шансите за индивидуални технички дефекти.

Авионот е со компактни димензии, долг е 7,3 метри и висок 2,1 метар, додека распонот на крилата му е 11,5 метри. Потребна е писта со асфалт/земја/трева со димензии само 183 x 15 метри за маневрирање. Авионот може да достигне брзина на крстарење помеѓу 148 и 167 км/час а благодарение на неговите спецификации може да се користи на локации со помала инфраструктурна поддршка.

Pelican Cargo е опремен со мотор за летање со шест процесори сместени во два одвоени компјутери, кои можат да обработуваат милиони податоци собрани со помош на радар LIDAR поставен напред, ласери свртени надолу и IMU (inertial measurement unit) и носачи на податоци.

Моторот може да го програмира од еден пилот на земја и нуди можности за динамично пренасочување преку сателитска врска. Авионот има и резервен систем за падобран, и користи најмодерно 3D воздушно мапирање и динамично планирање на патеката за да „знае“ каде се пречките и како да ги заобиколи.

Компанијата собра 37 милиони долари во Series A кругот за финансирање и доби повеќе од 80 нарачки однапред за својот авион Pelican Sprayer, како и три нарачки за Pelican Cargo.

Новиот модел моментално се тестира во фабрика во Калифорнија. Првата комерцијална операција на авионот Pelican Cargo треба да започне во втората половина на оваа година.

Remote video URL
реклама

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе