Што можете да направите против опаѓање на косата по породување?

Опаѓањето на косата по породувањето е еден од најчестите естетски, но и здравствени проблеми со кои се соочуваат жените.

Оваа појава ја забележале 40-50% од жените по породување, но за среќа состојбата е привремена. Кои се причините за опаѓањето на косата, како функционира тогаш телото и што можете да преземете во врска со тоа?

Фази на растење и мирување на влакното

Околу 90% од косата расте во секој миг, а 10% од влакната се во фаза на мирување. На секои два до три месеци косата што мирувала почнува да опаѓа, а на тоа место расте нова коса. Опаѓањето на косата поврзано со бременоста најчесто се случува по породувањето, а поретко во текот на самата бременост. Што се случува? За време на бременоста поголем број влакна влегуваат во фаза на мирување која е нормален дел од циклусот на обновување на косата.

Косата во бременост

Зголеменото ниво на хормони во бременоста ве штити од опаѓањето на косата додека сте бремени. Естрогенот го стимулира растот на влакната и затоа во бременоста косата е сјајна, бујна и прекрасна, а по породувањето одеднаш станува „безживотна“. Тоа така изгледа бидејќи губите повеќе влакна од вообичаено.

Опаѓање на косата по породувањето

Дополнителни предизвици со кои се соочуваат родилките се депресија, емотивен стрес и стрес околу грижата за бебето. Овие фактори може негативно да се одразат и телото да ја активира фазата на мирување за да заштеди енергија што му е потребна за извршување на други функции, како закрепнување на организмот и производство на млеко за бебето.

Опаѓањето на косата е во кулминација 3-4 месеци по породувањето, кога фоликулите веќе сами се обновуваат. Косата ќе се врати „во нормала“ за 6 до 12 месеци по породувањето.

Што можете да направите?

  • Консултирајте се со лекар за да го контролирате нивото на хормони.
  • Одбегнувајте да ја врзувате косата во коњско опавче, цврсти плетенки, афроплетенки, ситни витлери или да ставате екстензии за коса.
  • Исхраната треба да ви биде богата со овошје и зеленчук што содржат флавоноди и антиоксиданси што ќе им обезбедат заштита на фоликулите.
  • Користете шампони и балсами со биотин и екстракт од хмељ и просо што даваат енергија за растење на нови влакна.
  • Косата е почувствителна кога е мокра, па затоа внимателно чешлајте ја со четка, а расплеткувајте ја со чешел со широки запци.
  • Одбегнувајте фенирање со висока температура и други видови на термичко третирање на косата (исправање со преса или виткање со фигаро).
  • Внесете суплементи во исхраната како B комплекс, биотин, витамини C и Е и цинк.
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Read more

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе