Што не смеете да ѝ кажете на мајка која неодамна се породила?

Новопечените мајки имаат многу одговорности околу бебето, а сѐ помалку време и енергија за сѐ друго, вклучувајќи се и себе.

Без разлика дали вие лично сте поминале низ тоа или не, кога ќе се видите со вашата пријателка или роднина која неодамна се породила, овие теми на разговор не треба да ги спомнувате, посебно не со овие зборови.

„Уште изгледаш како да си бремена“

Сосема нормална работа е телото по породувањето да не се врати веднаш „во нормала“. Затоа не е ваша работа да ѝ кажете на тазе мајката дека иако се породила уште изгледа како да е трудна. Покрај физичките промени, мајките во тој период се соочуваат и со емоционална чувствителност и ранливост, така што коментари за нивниот изглед се навистина невкусни.

„Дали си подготвена да почнеш да вежбаш?“

Ова спаѓа во истата тема како претходната. По породувањето мајите уште се исцрпени, уморни, потечени, ненаспани... на повеќето жени последно нешто што им паѓа на памет е „да се вратат во форма“. Освен ако мајката сама не ја отвори темата, вие одбегнувајте ја „во широк лак“.

„Се надевам дека нема да ја испиеш чашата со вино“

Мајките кои дојат треба да бидат внимателни со внесувањето алкохол, но тоа не значи дека не може да се напијат чаша вино или пиво. Сигурно имате најдобри намери, но премолчете си.

„Уживај во секој момент“

Овој коментар најчесто го даваат жени кои веќе родиле деца. Иако навидум е сосема безопасен, па дури и позитивен коментар, не треба да ја потсетувате тазе породената мајка дека децата брзо растат и треба да бидете тука за секој миг. Одвај успеваат да склопат око и да поспијат, не им додавајте грижа на совест.

„Доиш, така?“

Дали мајката ќе одлучи да го дои бебето да го храни со мајчино млеко од шише или да му дава вештачко млеко, е потполно нејзина одлука. Не заборавајте и дека има мајки кои имаат проблеми со доењето или млекото, така што оваа тема спаѓа во интимни прашања. Секој коментар поврзан со тоа задржете го за себе, во спротивно можете да ја вознемирите жената и да направите да се чувствува како некомпетентна мајка.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе