Што не треба да јадете пред пладне?

А.С.
/ 24.06.2024 / 10:25

Ултрапреработената храна обично содржи вештачки адитиви, конзерванси и засладувачи.

Редовното консумирање на храна што ги содржи овие состојки, особено пред пладне, може да биде штетно бидејќи го зголемува нивото на шеќер во крвта, што доведува до нагло опаѓање на енергијата и зголемена желба за консумирање нездрава храна подоцна во текот на денот.

Диететичарите Кимберли Виман и Варша Катри издвоија четири типа на многу популарна, високо преработена храна што треба да се избегнува пред пладне.

Житарици со висока содржина на шеќер

Житариците со висок шеќер поминуваат низ неколку фази на обработка, вклучувајќи рафинирање на житото, додавање големи количини шеќер и додавање вештачки ароми и конзерванси. На овие видови житарки често им недостасуваат влакна и есенцијални хранливи материи поради нивната интензивна обработка.

Доколку се консумираат пред пладне, житариците со висок шеќер предизвикуваат скок на нивото на шеќер во крвта. Тој скок предизвикува последователен инсулински одговор за намалување на шеќерот во крвта, што често резултира со ненадеен пад на шеќерот во крвта, известува She Finds.

„Многу од житариците што ги јадеме за појадок се полни со шеќер и имаат мала или никаква корисна хранлива вредност. Јадењето житарки со толку многу шеќер рано наутро предизвикува скок на шеќерот во крвта, а потоа и скок на шеќерот во крвта. нивото на шеќер премногу опаѓа или се зголемува, може да се влијае на хормоналните нивоа, што влијае на желбата за храна“, истакнува Виман.

Крофни

Крофните се прават со мешање на рафинирано брашно, шеќер и маснотии во тесто кое потоа длабоко се пржи и често се покрива со шеќерни глазури или филови. Ова создава храна богата со едноставни јаглени хидрати и нездрави масти. Кога јадете крофна, високата содржина на шеќер и рафинирани јаглени хидрати брзо влегуваат во крвотокот, предизвикувајќи зголемување на нивото на шеќер во крвта. Брзиот пад на нивото на шеќер му сигнализира на мозокот дека ви треба повеќе енергија, што предизвикува желба за повеќе висококалорична и масна храна.

Виман објаснува дека "овие намирници станаа многу вообичаени во утринските рутини на луѓето. Меѓутоа, бидејќи се богати со шеќер и заситени масти, може да доведат до високо ниво на шеќер во крвта и да придонесат за развој на отпорност на инсулин“.

Бели печива

Многу луѓе сакаат да јадат бели печива бидејќи се лесно достапни и ги има во различни солени и слатки комбинации. Кога се подготвуваат, на почетокот на процесот се прават од мешавина на вода, квасец, шеќер и адитиви како сол или маснотии.

„Иако печивата може да се сметаат за основна храна за појадок што обично се консумира пред пладне, тие се исто така одговорни за големиот скок на нивото на шеќер во крвта. Тие генерално се направени од рафинирани зрна кои имаат минимална содржина на влакна. Тоа значи дека може да предизвикаат голем скок на нивото на шеќер во крвта“, тврди диететичарот.

Доколку веќе сакате да јадете вакво пециво, треба да внимавате каков вид и во кои комбинации го јадете.

„Изборот на печива од цело зрно, јадењето само половина печиво или додавањето здрав извор на протеини или масти во печивото се сите начини да се помогне во намалувањето на скоковите на шеќерот во крвта“, додава Виман.

Брзи замрзнати оброци

Замрзнатата храна за појадок, како што се замрзнатите вафли, палачинки, колбаси и слично, содржи додадени шеќери, нездрави масти и високо ниво на натриум. На рафинираните јаглехидрати, како оние што се наоѓаат во оваа замрзната храна, често им недостасуваат влакна кои помагаат да се забави апсорпцијата на шеќерот во крвотокот. Без влакна, јаглехидратите брзо се вари, што доведува до брзи скокови на шеќерот во крвта.

Диететичарот Катри објаснува дека „замрзнатите оброци се погодни, но често се полни со адитиви, нездрави масла и премногу сол. Освен тоа, ако ги јадете овие намирници пред пладне, може да влијае на нивото на шеќер во крвта, а оваа нерамнотежа резултира со чувство на глад потоа“.

Друг проблем со замрзнатите оброци е тоа што тие не се погодни за луѓе кои се на диета.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фит

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе