Што не треба никогаш да правите пред посетата на лекар?

На што треба да внимавате пред посетата на лекар, со цел што полесно лекарот да ви постави точна дијагноза?

Не земајте лекови на своја рака

Прилината зошто одите на лекар е токму тој да ги процени симптомите кои ги имате. Доколку одите на лекар поради настинка или друг здравствен проблем, не земајте лекови на своја рака за лекарот да ја види вашата вистинска состојба.

Не одете на трајно лакирање или гелирање на нокти пред посета на дерматолог

Ова е многу важно, затоа што вашите нокти многу говорат за вашето здравје. Дерматологот може да побара да ви ги види ноктите за да ја види бојата и текстурата и така да направи анализа на вашата здравствена состојба. Во повечето случаи, болестите на срцето, анемијата и дијабетесот, можат да се препознаат гледајќи само во вашите нокти.

Не пијте алкохол пред вадење крв

Алкохолот останува во организмот подолго отколку што мислите. Не би требало да пиете алкохол барем 24 часа пред посетата на лабораторија за вадење крв.

Не ставајте парфем пред мамографија

Освен парфем, ова се однесува и на антиперспиранти и на дезодоранси. Причината е тоа што содржат алуминиум, што може да доведе до лажни резултати.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Здравје

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Read more

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе