Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Внимавајте со малите греалки за да не предизвикате пожар, а еве на што да внимавате.

Ако користите помала електрична греалка за да го загреете домот за време на зимските денови кои не се премногу студени, задолжително прочитајте ги налепниците со предупредувања за потенцијални опасности или безбедносни совети специфични за тој модел.

Еве неколку корисни совети кои ќе ја спречат потенцијалната опасност во домот.

Никогаш не ја приклучувајте електричната греалка во продолжен кабел, бидејќи може да се прегрее и да предизвика пожар. Вклучете ја директно во штекер на ѕидот така што греалката ќе биде единствениот поврзан потрошувач.

Поместете ја греалката најмалку три метри подалеку од сè што е лесно запаливо - стари весници, облека, чаршафи...

Секогаш ставајте ја електричната греалка на рамна, чиста површина, никогаш на тепих или парче мебел.

Ако можете, купете греалка со безбедносен прекинувач за превртување, кој автоматски ја исклучува ако падне.

Најдобро е да ја поставите греалката во помал простор како бања или во простор каде што не се движат многу луѓе, како спална соба. Ако ја ставите во дневна соба каде што се движат многу луѓе, може да биде многу опасно, особено ако имате мали деца и домашни миленици.

Секогаш запомнете една работа - ако излезете од домот или работното место каде имате вклучено греалка, или подолго време ја напуштате просторијата каде што е греалката, задолжително исклучете ја. Докажано е дека греалките кои подолго време се оставени без надзор се едни од главните причинители на пожари во домот.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Живот

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Read more

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Read more

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Read more

Ралф Шумахер откако откри дека е хомосексуалец: Ви благодариме на сите за честитките, многу сме среќни

Read more
 

Магазин

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Читај повеќе
  • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе

Кои видови месо се штетни за срцето?

Читај повеќе