Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

GoPro претстави нов модел на својата акциона камера, Hero 10 Black.

Hero 10 Black доаѓа со нов процесор кој овозможува оваа камера да снима видео со повеќе фрејмови, да има подобра стабилизација и автоматски да прикачува слики на Облак додека се полни. Новиот процесор, исто така, осигурува дека камерата GoPro Hero 10 Black нуди „подобро искуство и побрза реакција“.

Во многу случаи, Hero 10 може да снима со двојно повеќе од кадри од Hero 9 или 5,4K видео со 60 fps. Камерата може да снима 4К видео со 120 fps, како и 2.7K видео со 240 fps. GoPro Hero 9 беше ограничен на видео со 1080p со 240 fps.

Подобрените перформанси се овозможени со новиот GP2 процесор, кој е наследник на GP1 процесорот што се користи за GoPro камерите уште од Hero 6 Black. Новиот процесор овозможува Hero 10 да биде сличен на смартфон на неколку начини, има многу брз екран на допир, одлични способности за обработка на видео и значително е намалена и бучавата. Една од најдобрите карактеристики е секако можноста за прикачување видеа на Облак додека камерата се полни, но за тоа е потребна претплата на GoPro која изнесува 5 долари месечно или 50 долари годишно. Претплатата ја намалува цената на камерата за 100 долари, така што клиентите ќе платат 399 долари наместо 499 долари.

Оние кои нема да се одлучат за претплата, може да се потпрат на сега за 30 проценти побрз пренос на фајлови од камерата до паметниот телефон, предност што ја носи и новиот процесор.

Hero 10 Black има функција за „израмнување на хоризонтот“ која се обидува да го задржи хоризонтот во права линија. Функцијата овозможува камерата да се навалува до 45 степени пред „небото да почне да се движи“, додека моделот Hero 9 беше ограничен на 27 степени. За жал, израмнувањето на хоризонтот не е достапно при снимање со највисока резолуција, ограничено е на 4K со 60 fps и 2.7K или 1080 при 120 fps.

Фотографиите направени од камерата се исто така со поголема резолуција која е зголемена од 20 на 23 MP, а фотографиите снимени од видеото достигнуваат 19,6 MP кога видеото се снима во режим 5K 4: 3, и 15,8 MP кога се снима во режим 5, 3K60.

Новата генерација на стабилизација на HyperSmooth може да се користи и за време на пренос во живо, но највисок квалитет на стриминг бара претплата.

Повеќето постоечки додатоци на GoPro Mod се компатибилни со новиот модел на камера.

Remote video URL
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Хардвер

Samsung носи врвна технологија за графички картички на смартфони

Read more

Ова е новиот таблет Nokia T20

Read more

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Read more

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе