Што останува од автомобилот по судир со брзина од 208 км/ч?

EuroNCAP и организации слични на неа со години вршат стандардни креш тестови, на кои безбедноста на автомобилот се тестира на брзина под 60 км/ч.

Одвреме-навреме ќе се појави некој кој спроведува неофицијални тестирања на поголеми брзини, најчесто за забава, но исто така и многу поучни.

Таков еден пример даваме подолу.

Да ја скратиме приказната, преминете на 18-та минута од видеото на Bri4ka. COM и ќе можете да видите како изгледа кога Opel Omega ќе удри во неподвижен предмет со три пати поголема брзина од онаа во стандардните креш-тестови.

Remote video URL

Ударот на автомобилот Opel во паркираниот автобус е кошмар, што не треба да изненадува со оглед на тоа дека до контакт дојде при брзина од 208 км/ч!

Штетата е страшна. Автомобилот е тотално уништен до степен на непрепознавање, а единствениот дел што остана цел е багажникот.

Судејќи според она што можете да го видите во видеото, можете само да замислите какви би биле последиците ако во автомобилот има патници. И автобусот е прилично оштетен, така што нема да се претера ако се каже дека би имало повредени и во него.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе