Што откри документарецот за Шумахер на Netflix?

Ф1
А.С.
/ 15.09.2021 / 20:57

Долгоочекуваниот документарен филм на Netflix за седумкратниот шампион во Формула 1 и еден од најголемите и најдобрите спортисти на сите времиња, Михаел Шумахер, денес конечно ја виде светлината на денот.

Филмот зборува за животот на славниот Германец пред несреќата на скијање во последните денови од 2013 година, но и за денот што засекогаш го промени неговиот живот, како и за годините на болно опоравување.

Покрај пикантериите од приватниот живот и кариерата на Шуми, научивме и што точно се случило кобниот ден и како една од одлуките на Михаел доведе до ужасна повреда што остави трајни последици врз неговото здравје.

Remote video URL

Исто така, објавени се детали од животот на легендарниот Германец во последните осум години, колку, во речиси вегетативна состојба, се лекува од последиците од страшните повреди на главата, а ова се некои од интересните детали од неговиот живот:

Ферари се прашуваше дали е вистинскиот човек за нив

Кога тогашниот менаџер на Ферари, Жан Тод, го правеше „тимот од соништата“ што му ги донесе сите титули од 2000 до 2004 година, мислеше дека Михаел Шумахер е најслабата алка во него. По четири години поминати во Бенетон, Шуми се пресели, но не беше сѐ сјајно од почеток.

Тод вели дека долго мислел дека греши што го донел Шумахер и дека требало да го ангажира Мика Хакинен.

„Признавам, во еден момент мислев дека тој едноставно не е вистинскиот човек за нас“, откри Тод во документарецот.

Сепак, тркалото на судбината почна да се врти уште во 1998 година. Останатото, како што знаеме, е историја. Шуми освои пет последователни титули од 2000 до 2004 година.

Како стана мајстор за возење на дожд

Општо е познато дека специјалноста на Шумахер е возење на дожд. Тој не го носеше прекарот „Rainmaster“ само затоа што пред него му припаѓаше на Аиртон Сена, туку и затоа што тоа беше само една од неговите многубројни шампионски карактеристики.

Филмот открива како Шуми го усоврши возењето на дожд, а приказната нѐ враќа на патеката за картинг на неговиот татко до ресторан во Керпен. Според сведочењето на брат му Ралф, двајцата имале обичај кога врне да возат картинг исклучиво на гуми „слик“, кои немаат посебни дезени и се наменети исклучиво за суво време. Така научил да се однесува совршено во моменти кога патеката е влажна.

Беше опседнат со несреќата на Сена

Аиртон Сена беше голем идол на Михаел Шумахер. Шефот на Формула 1, Флавио Бријаторе откри дека Шуми имал постер од Бразилецот на ѕидот. Кога го прашале за Сена по победата во 2000 година на прес-конференција, тој прснал во неконтролиран плач. И филмот открива што точно се случило во главата на Шумахер по трагичната смрт на Сена на 1 мај 1994 година во Имола.

Во интервјуто прикажано во документарецот, Шумахер откри дека по трагичната смрт на Сена, тој страдал од несоница, спиел само по три часа. Тој, исто така, рече дека на следната трка во Силверстон, тој бил опседнат со потрага по места каде што потенцијално може да доживее несреќа и трагична смрт како неговиот идол.

Што се случи на денот на несреќата?

Можеби најголемото откритие на филмот се деталите поврзани со денот кога Шумахер имаше тешка несреќа, на 29 декември 2013 година во Мерибел.

Познато е дека Шуми бил зависник од адреналин и дека, особено по завршувањето на кариерата, сакал да се занимава со екстремни спортови. Тој кобен ден, пред да одлучи да скија во Мерибел, Шуми ѝ рекол на својата сопруга Корина:

„Снегот не е баш идеален за скијање, можеби би можеле да одиме во Дубаи на скокање со падобран“.

Тој, сепак, одлучи да скија на француските Алпи и да не скокне со падобран во далечните Емирати. Таа одлука го промени неговиот живот засекогаш.

Како живее Шумахер по 29 февруари 2013 година?

Филмот детално ги открива деталите за животот на Шумахер по несреќата, иако некои од нив се веќе откриени во текот на претходните осум години, колку Германецот и неговото семејство се борат за повеќе или помалку нормален живот.

„Ние сме заедно, живееме заедно, се бориме за негово закрепнување, спроведуваме терапии за да се чувствува подобро. Тој е таму, само на некој друг начин. Ми недостасува, на сите ни недостасува, но се трудиме да бидеме во секое време поврзани како семејство“, вели Корина.

Син му Мик зборуваше за посебната врска со татка си.

„Отсекогаш сме биле блиски, зборуваме на ист јазик, јазикот на мотоспортот. Јас и тато се разбираме многу добро, само сега на сосема поинаков начин“.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Ф1

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Read more

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Read more

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Read more

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе