Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Во словенечкиот град Потоки, недалеку од Јесенице, се појавија зелени сообраќајни ленти.

Кога ќе кажеме дека зелените ленти се наоѓаат на коловозот каде што нема тротоар, работите стануваат појасни. Имено, Дирекцијата за инфраструктура на Словенија се одлучила на овој чекор со цел да се зголеми безбедноста на пешаците кои се движат по тој пат, пренесува N1.

Во Словенија, како и во Хрватска, има многу населени места каде што покрај главните сообраќајници нема тротоари за пешаци. Јесенице е едно такво место, па од општината се надеваат дека наскоро ќе следи целосно реновирање на делницата.

Како што се дознава, покрај бојата, користен е и нов дизајн на ознаките на подот, со цел да се намали брзината на возачот и со тоа да се зголеми безбедноста на пешаците. Со вметнување зелена лента коловозот е стеснет од осум на шест метри. Овој тип на оптичко стеснување на патиштата веќе некое време се користи во Словенија, врз основа на добрата практика во ЕУ.

„Врз основа на скриени мерења на брзината, евидентирано е дека меѓу 60 и 70 отсто од сите возачи не го почитуваат пропишаното ограничување на брзината од 60 километри на час“, велат од Управата за инфраструктура за причините за ваквиот потег.

Од Дирекцијата очекуваат дека сега ќе се намалат брзините на оваа делница, а со тоа ќе се зголеми и самата безбедност во сообраќајот. Дирекцијата воведе разделна лента со зелено поле на 16 делници, според N1 Словенија.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Авто новости

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Read more

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Read more

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе