Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на нејзиниот ровер Perseverance на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шара на падобранот што помогна во забавување на спуштањето на Црвената планета.

„Можеби тука ќе го забележите дезенот на падобранот“, рече Ален Чен, водач на тимот за слетување на роверот, по објавувањето на снимката.

„Овие шари ни се корисни при одредување на ориентацијата на падобранот. Исто така, контрастните делови можат да бидат корисни за следење на различни делови од падобранот како што се надувува. Но, се надеваме дека ќе ги инспирираме другите со нашите напори и инженеринг. Затоа, понекогаш оставаме пораки во нашите дела, за да ги најде некој друг. Па, ве покануваме сите да се обидете да ја најдете“, додаде тој, а интернет екипата се фрли на работата и успеа да го прочита тајниот код на падобранот за само неколку часа.

Remote video URL

Тие ги заменија црвено-белите шари со нули и единици (речник на бинарниот код) и сфатија дека секој од концентричните кругови на падобранот претставува еден од трите зборови. Нулите и единиците треба да се одделат во низи од 10 знаци, а потоа со додавање на бројот 64 се дава компјутерски ASCII код што претставува одредена буква.

Dare mighty things или „Осмелете се да правите моќни нешта“, е пораката што НАСА ја сокри на падобранот. Оваа реченица прв во говор ја има употребено поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт.

„Многу е подобро да се осмелите да правите моќни нешта, да извојувате славни триумфи, иако неуспехот демне, отколку да застанете покрај оние сиромашни души кои ниту уживаат, ниту многу страдаат, бидејќи живеат во сив самрак кој не знае ниту победа, ниту за пораз“, рече Рузвелт во говорот од 1899 година.

НАСА и претходно го користела ова мото во мисиите поврзани со Марс.

„Изгледа дека интернетот го дешифрира нашиот код за шест часа. Ох, интернету, има ли нешто што не можеш да направиш?“, ја потврди точноста инженерот Адам Стелцнер, обраќајќи им се на корисниците на интернет.

URL
реклама

Вести

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Read more

Првото видео од летот на Ingenuity на Марс

Read more

Првите интернет сателити на Amazon ќе бидат лансирани со Atlas V

Read more

За физички неактивните, веројатноста да починат од COVID-19 е поголема

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе