Што планира VW со Škoda: Поевтин бренд или не?

Германската автомобилска групација се надева дека Škoda успешно ќе се справи со француските брендови и американски Ford.

Volkswagen, сопственикот на чешкиот производител на автомобили, еднаш ја позиционираше Škoda како „подостапен бренд“ во рамките на групацијата, слично како што Renault направи со брендот Dacia во своето портфолио.

Сепак, се чини дека денес во Volkswagen не знаат што да прават со успехот на Škoda на пазарот.

Технологијата е германска, а цените се пониски. Сега, сепак, најавата доаѓа од германскиот автомобилски гигант дека Škoda повеќе нема да оди во правец на брендот Dacia и дека нема да биде поевтин бренд.

Планирано е Škoda да продолжи да го одржува истото ниво на цена и квалитет, а Volkswagen се надева дека со ваквата политика, чешкиот бренд успешно ќе се носи со француските брендови Peugeot, Renault и Citroen, како и со американски Ford.

Тагови
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Авто новости

Како безбедно да се возите во автомобил во време на пандемија на COVID-19?

Read more

Алуминиумски фелни - кога може да се поправат, а кога се за на отпад?

Read more

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more
 

Автомобили

Како безбедно да се возите во автомобил во време на пандемија на COVID-19?

Читај повеќе

Алуминиумски фелни - кога може да се поправат, а кога се за на отпад?

Читај повеќе
  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе