Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Уште во 80-тите години се шпекулираше дека германскиот и „голфот“ од фабриката ТАС во Сараево не се исти. Каква е состојбата денес?

И додека во тоа време првото нешто на кое се мислеше беше квалитетот на производството, денес безбедноста е во прв план. Креш тестовите обично покажуваат дека автомобилите за различни пазари се различни, поради различните стандарди.

Еден таков пример даде Global NCAP, кој го тестираше Hyundai Accent, модел за американскиот и мексиканскиот пазар, кој ја носи ознаката Grand i10 Sedan, еден против друг. Интересно е што и двата модели се направени во Мексико.

Тестот покажа дека Accent за американскиот пазар е многу побезбеден. Се покажа дека каросеријата е поцврста, а помогнаа и шесте воздушни перничиња.

Моделот на мексиканскиот пазар имаше само две воздушни перничиња и беше толку згмечен во судирот, што столбот А попушти и воланот се помести. Заклучокот е јасен: има поголема веројатност да бидете повредени при судир во верзијата што се продава во Мексико.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе