Што после средно?

Се чувствуваш изгубено по средно училиште? Не грижи се, не си сам/а!

„Што после средно“ е настан за групно менторство чија цел е да ги зајакне средношколци/ките со знаење, споделување на искуство и инспирација кои ќе им помогнат и потиткнат во се сопствениот процес на донесување одлуки во врска со нивната иднина после задолжителното образование.

Настанот во организација на Стела Мрежа ќе се одржи на 22 мај во 12 часот во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје.

„Овој настан е за оние кои се чувствуваат заглавени во онаа непријатна фаза ‘помеѓу’, каде што сите околу очекуваат да знаеш што сакаш, но ти сè уште се обидуваш да одлучиш и да ти текне што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш (кога и да се случи тоа). Дојди придружете ни се за реален разговор, насоки и многу разбирање кои ќе ти бидат мала поддршка во ова збунувачко време!“, велат од Стела Мрежа.

Препознавајќи ја разновидна низа на достапни патишта, овој настан има за цел да осветли трите клучни можни патишта: високото образование, ангажман во заедницата и претприемништвото. Преку дискусија и излагање на искусни говорнички, учесниците ќе добијат нови перспективи, насоки и мотивација да тргнат по нивните избрани патишта со самодоверба.

Заинтересираните може да го пријават своето учество на следниот ЛИНК.

Менторската работилница е спроведена во рамки на проектот „Eднакви можности за девојчињата и младите жени во Северна Македонија”, кој се фокусира на родовиот јаз. Проектот го спроведуваат Мрежата Стела и Националниот младински совет на Македонија – НМСМ, со финансиска поддршка од Британската амбасада во Скопје. Целта на проектот е да ги поддржи и поттикне девојките и младите жени да бидат поактивни во општеството, да креира поеднаков пристап до можностите во јавниот живот, во приватниот сектор и во процесот на донесување одлуки на локално и национално ниво.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Живот

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Read more

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе