Што повеќе можеше да направи Ѓоковиќ?

Новак Ѓоковиќ стана жртва на суровата примена на граничната политика на австралиската влада, но сѐ уште не може да обвини никого освен себе.

Во петокот, министерот за имиграција на владата на Морисон, Алекс Хок, донесе клучна одлука за укинување на светската виза број еден, што најверојатно ќе доведе до депортација и покрај победата на Ѓоковиќ на суд минатиот понеделник. Сега последната надеж на Ѓоковиќ е втората тужба, која дополнително се усложнува со божествените овластувања кои австралискиот закон му ги дава на министерот и бавниот процес на одлучување што траеше цела недела, пишува The Guardian.

Кога Ѓоковиќ слета во Мелбурн доцна на 5 јануари, мислеше дека визата и медицинското ослободување, одобрени од главниот медицински директор на Австралиската тениска федерација и независниот комитет на регионалната влада на австралиската држава Викторија, ќе му дадат можност да го освои својот 10-ти Австралија опен и рекордниот 21-ви Грен слем турнир.

Но, неговата судбина беше запечатена со цврстиот став на австралиската влада и нејзините гранични служби дека неодамнешната дијагноза на коронавирус не е доволна за да влезе во земјата без карантин и грешка во неговите документи за имиграција за која беа потребни денови за да се открие.

Ѓоковиќ го доби првиот сет

Ѓоковиќ го оспори укинувањето на визите пред федералниот окружен суд, победувајќи затоа што судијата се согласи дека тоа е неразумно, со што му дава повеќе време да го реши проблемот со изземањето.

Првиот сет за Ѓоковиќ. Тој отиде во Мелбурн Парк, фотографирајќи се на синиот терен на Род Лејвер Арената, што се чинеше дека ветуваше уште една шанса да достигне големина на Грен слем. Дури и јавното мислење, долго време непопуларно кај Ѓоковиќ поради неговото одбивање да се вакцинира за да игра на турнир во еден од најзатворените градови во светот за време на пандемијата, се чинеше дека се сврти на негова страна.

Транскриптите од неговиот разговор со австралиската гранична служба, објавени во судски документи, прикажуваат уморен патник кој останал ладен и смирен и покрај тоа што бил искрено збунет затоа што мислел дека направил сѐ како што треба.

Или, како што рече судијата Ентони Кели, „Што повеќе можеше овој човек да направи?“ Прифаќајќи го поразот од процедурални причини, владиниот правобранител предупреди дека министерот сѐ уште ја разгледува опцијата за одземање на визата.

Технички, можниот ризик по јавното здравје беше доволен за тоа, иако тоа може да се протолкува како непристоен одговор кој покажува дека владата отсекогаш сакала да го исфрли Ѓоковиќ.

Работите се свртеа против Ѓоковиќ

Но, работите се свртеа против Ѓоковиќ кога се покажа дека неговиот престој во Белград за Божик сугерира дека изјавата дека не патувал две недели пред летот од Шпанија за Австралија е погрешна, а да не зборуваме за неговите јавни настапи во деновите по позитивниот тест на 16 декември.

Во изјавата од средата, Ѓоковиќ признава грешка во документацијата, го обвинува агентот кој ја пополнил и потврдува дека интервјуто и фотографирањето по резултатите од тестот биле „погрешна одлука“. Таа изјава ја запечати неговата судбина, давајќи нов поттик за укинувањето на неговата виза и дополнително нарушувајќи го неговиот имиџ во јавноста бидејќи изложувал други луѓе на ковид во Србија.

Реакциите по оваа одлука ќе бидат различни. Некои ќе го видат ова како претерана реакција на владата која се обидува да ја нормализира неизбежноста на ендемични случаи на ковид, а Србите во Австралија ќе бидат бесни.

Австралиските влади постојано беа наградувани затоа што ги држат луѓето подалеку од нивната земја, а минатонеделниот рефрен на премиерот „правилата се правила“ покажува колку владејачката коалиција мисли дека ова е важно за јавното мислење.

Одговорот на прашањето на судијата е едноставен

Да, одлуката е строга, бидејќи повеќето изјави на патници кои доаѓаат во Австралија и исклучоците не подлежат на ова ниво на верификација. Да, тоа ќе има огромно влијание врз Ѓоковиќ и неговата желба да биде признат како најдобар тенисер на сите времиња. Меѓутоа, на прашањето на судијата сега може да се одговори сосема едноставно. Што повеќе можеше да направи Ѓоковиќ?

Можеше да се вакцинира, можеше да биде изолиран додека го чека резултатот од PCR тестот наместо да прави настан со деца (дури и ако, како што тврди, се чувствувал добро и ако брзите антигенски тестови биле негативни), можеше да остане изолиран откако дознал за позитивниот резултат наместо интервјуирање и фотографирање и можеше точно да одговори на прашањата во формуларот за виза.

Иако изгледа бизарно што малиот ризик од еден невакциниран маж да влезе во земја поплавена од омикрон може да оправда депортација, грубост, па дури и суровост, карактеристични се и организациските принципи на австралиската гранична политика.

Одлуката ја донесе министерот Хок, но вреди да се напомене дека австралискиот премиер Морисон гордо го прикажува трофејот со чамец на кој пишува „Ги запрев овие“ во неговата канцеларија, што се однесува на чамците со мигранти, а еднаш се пожали дека летовите на роднините на починатите баратели на азил, за да можат да присуствуваат на нивните погреби, ги платија австралиските даночни обврзници.

Доналд Трамп еднаш му рече на еден друг либерален премиер на Австралија, Малколм Турнбул, „Ти си полош од мене“, велејќи го тоа како комплимент за австралиската политика за бегалците.

Системот што ги уништува надежите и соништата на бегалците и барателите на азил кои не направиле ништо освен што бараат безбедност во Австралија, секогаш ќе наоѓа начин да ги уништи надежите и соништата на човекот кој направил многу неизнудени грешки, заклучува The Guardian.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Свет

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе