Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Без разлика дали имате дијабетес или преддијабетес, исклучително е важно да го одржувате нивото на шеќер во крвта во нормални граници. Ако не го сторите тоа, може да дојде до страшни последици во форма на многу сериозни здравствени компликации.

Се разбира, треба внимателно да следите што консумирате. Секој знае дека некој што треба да се заштити од висок шеќер во крвта треба да се држи настрана од храна која содржи многу шеќер и јаглехидрати. Но, дали знаевте дека има и многу други работи кои можат драматично да влијаат на нивото на шеќер во крвта покрај одредени видови храна?

Прочитајте ако ви е дијагностициран дијабетес или ви е кажано дека сте на само неколку чекори од дијабетес- подолу се некои од најизненадувачките причини за флуктуирачки нивоа на шеќер во крвта, според Healthy Builderz.

Стрес

Дали сте под стрес секој ден? Тогаш немојте да се изненадите ако ви се чини дека е тешко да се контролира високиот шеќер во крвта. Според истражувањата, премногу стрес може да предизвика зголемување на шеќерот во крвта. Проблемот е што може да го ви го зголеми апетитот, предизвикувајќи сериозно да копнеете само за слатки.

Непотребно е да се каже дека е исклучително важно за вас да избегнувате секојдневни стресови кои може да се избегнат. Експертите препорачуваат и редовно ангажирање во активности за намалување на стресот.

Недоволно спиење

Добивањето 7 до 9 часа регенеративен сон е добро не само за вашиот изглед, туку и за шеќерот во крвта. Научниците велат дека недостатокот на добар сон е нешто што всушност може да влијае на начинот на кој вашето тело го користи шеќерот, што резултира со негово таложење во крвотокот.

Дефинитивно треба да откриете што ја предизвикува вашата несоница - брзото решение може да ви помогне да имате добар сон и да спречите зголемување на шеќерот во крвта.

Вештачки засладувачи

Ако мислите дека откажувањето од бел шеќер и негово заменување со вештачки засладувач ќе го помогне нивото на шеќер во крвта, размислете повторно. Врз основа на бројни научни студии, вклучувајќи вештачки засладувачи во исхраната всушност може да предизвикаат зголемување на шеќерот во крвта.

Експертите веруваат дека виновен е фактот што вештачките засладувачи можат да направат хаос на здравјето на цревата.

Кафе

Без разлика дали ја засладувате шолјата кафе со шеќер или вештачки засладувачи, консумирањето кафе всушност може да предизвика зголемување на шеќерот во крвта. Научниците велат дека кофеинот може да влијае на нивото на инсулин, хормонот кој ја регулира количината на шеќер во крвта. Значи, доколку сте љубител на кафе и треба да го одржувате нивото на шеќер во крвта во нормални граници, би било добро да го консумирате кафето умерено.

Не е само кафето што треба значително да го ограничите за да спречите висок шеќер во крвта, туку и други пијалоци кои содржат кофеин, вклучувајќи особено безалкохолни диетални пијалоци, се лоши за вашиот шеќер во крвта и целокупното здравје!

Дехидратација

Здравствените експерти знаат дека дехидратацијата може да предизвика запек. За жал, малку луѓе сфаќаат дека неодржувањето на телото хидрирано може да предизвика и зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Се подразбира дека внесувањето на околу 2 литри вода дневно е неопходно за оние кои страдаат од дијабетес или преддијабетес. Дури и ако немате ништо од овие, сепак е многу важно да бидете сигурни дека вашето тело е правилно хидрирано.

Дали имате членови на семејството и пријатели кои се борат со дијабетес или преддијабетес? Тогаш не заборавајте подоцна да ја споделите оваа статија на социјалните мрежи за и тие да знаат дека храната што ја консумираат не е единствената што може да предизвика скокови на шеќерот во крвта.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Препознајте ги на време: Пет предупредувачки знаци што укажуваат на побрзо стареење

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе