Што прво да посадите во март?

Наскоро календарски доаѓа пролетта, а тоа е време кога со задоволство излегуваме од нашите домови и одиме во природа.

Веќе е време да излезете во дворот и да ги започнете првите работи околу вашите куќи, викендички или балкони.

Сите сме во недоумица што би можеле да направиме сега. Првото нешто што е потребно е да се подготви земјата, а потоа да се продолжи со сеидба. Во март, можете да сеете различни видови зеленчукови растенија во вашата градина.

Во првата декада: спанаќ, блитва, кромид, моркови, грашок, целер, зелена салата...

Во втората декада: ротквици, целер, магдонос, пашканат и копар.

Во третата декада: кељ, зелка, келераба.

Можете исто така да подготвите садници во март.

Ова е идеален период за садење садници од сезонски зеленчук (брокула, прокељ, зелка, карфиол, домати, краставици, пиперки, модар патлиџан, диња, лубеница), чии семиња може да се најдат во земјоделските аптеки.

За садниците потребно е да се подготват кутии (или стари гајби) со мешавина од земја и песок, да се распоредат семмињата и нежно да се втиснат во земјата, да се полеат и да се остават на сончево и топло место додека не почнат да 'ртат. Вака подготвените кутии може да се остават во пластеник или стакленик што се загрева веќе на почетокот на месецот, а доколку нема греење во втората половина на месецот. Алтернативно, кутиите можат да бидат покриени со стаклено или пластично ѕвоно, па дури и со проѕирна фолија или целофан, со цел да се обезбеди што повеќе влажност и топлина за подобро 'ртење. Во овој случај, неопходна е и честа вентилација, бидејќи овие состојби фаворизираат патогени организми.

Време е да се засади цвеќе

Во март може да се садат одредени видови украсни растенија, а овој месец е идеален за пролетно садење рози. Во текот на месецот, препорачливо е да се разредат, да се делат лековитите билки и да се пресадат доколку е потребно.

Исто така, не е доцна да се засадат овошни дрвја и грмушки ако почвата не е замрзната или премногу влажна. Компост или ѓубриво може да се стави околу старите овошни дрвја. На овој начин се одржува плодноста на почвата, се потиснува плевелот и се задржува влагата подолго.

Сега е добро време да започнете со компостирање. Компостирањето е совршен начин за рециклирање на вашиот растителен отпад, како и дел од ѓубрето од домаќинството. За возврат, добивате идеално ѓубриво.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе