Што прво забележуваат жените кај мажите?

Првиот впечаток за некого може да го добиете само неколку мигови од средбата, а тоа може да одреди дали таа личност ќе ви се допадне, дали ќе ѝ пријдете и слично. Што е тоа што жените веднаш го забележуваат кога ќе видат некој маж?

Судејќи според мислењето на доктор Гордон Пацер, автор на книгата „Looks: Why They Matter More than You Ever Imagined“, жените за само неколку минути забележуваат многу работи кај мажите.

„Ја забележуваат нивната висина, дали се физички привлечни и како се смеат. Ако нешто е истакнато кај мажот и тоа е многу очигледно, било во физичка или психичка смисла, истото може да го класифицира како непривлечен“, тврди докторот.

Исто така, Гордон смета дека изгледот, како и степенот на привлечност, ќе одредат дали жената ќе го задржи подолго вниманието.

„Жените ги интересира надворешноста, но многу ќе се потрудат да откријат што се крие зад таа надворешност. Особено обрнуваат внимание на тоа што правите со косата, кожата и хигиената“, вели тој.

Насмевката е исто така исклучително важна.

„Насмевката испраќа пријателски повик, потенцијална забава и смеа“, вели докторот.

Според мислењето на доктор Самер Малхот од психијатриската болница Фортис во Њу Делхи, на жените им се допаѓаат мажи кои имаат голема самодоверба.

„Жените забележуваат колку се мажите јасни и одлучни и дали на работите им пристапуваат позитивно. Многу е важно да сфатите дека арогантен и нарцисоиден маж не се смета за човек кој има самодоверба“, советува тој.

 

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Љубов и секс

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

10 знаци дека имате совршен сопруг

Read more

Сексот не го бива: Дали да раскинете или да останете во врска?

Read more

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе