Што сè може Aston Martin DBX?

Aston Martin го започна сериското производство на луксузниот SUV, моделот DBX.

Овој суперавтомобил беше претставен кон крајот на 2019 година, а првите примероци излегоа на почетокот на јули 2020 година од фабриката во Велс.

DBX за погонот го користи 4,0-литарскиот твин турбо V8 мотор на Mercedes AMG. Моторот развива 550 коњски сили и 700 Nm максимален вртежен момент.

Силата се пренесува на сите 4 тркала со помош на автоматскиот менувач со 9 брзини. Oд 0 до 100 км/час му се потребни само 4,5 секунди.

Максималната брзина е 291 км/час.

Погледнете го видеото: 

Remote video URL
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Авто новости

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Read more

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Read more

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Read more

Ако не е расипан, не го поправај: Дали би возеле автомобил со ваков волан?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако не е расипан, не го поправај: Дали би возеле автомобил со ваков волан?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari за крајот на јуни го најави револуционерниот спортски автомобил

Читај повеќе

Како ќе изгледа новиот Dacia Duster?

Читај повеќе
  • play_arrow

Легендарното „југо“ - Американците му се смееја, а денеска цената му расте

Читај повеќе

Црни кутии во автомобилите во ЕУ од 2022 година

Читај повеќе

Започна да се произведува Hyundai Bayon

Читај повеќе