Што се случи со стадионите од Мундијалот во Катар?

Кога Катар во 2010 година го доби правото да биде домаќин на Светското првенство во фудбал во 2022 година, земјата немаше ниту еден стадион кој ги исполнуваше барањата на ФИФА за Светското првенство.

Во текот на следните дванаесет години, Катар потроши 6,5 милијарди долари на осум огромни стадиони, ветувајќи дека ќе ги трансформира во хотели, центри за заедницата, а некои ќе ги размонтира и испрати во земјите во развој по турнирот.

Тоа беше клучен дел од победничката понуда на Катар, така што во ова видео, една година по Светското првенство во 2022 година, HITC Sevens погледнува што досега се случило со стадионите од Мундијалот во Катар, дали тие и ФИФА ги одржале ветувањата и наследството од Светското првенство 2022.

реклама

Фудбал

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Read more

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Read more

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Read more

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Read more
play_arrow

Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Read more
play_arrow

Машки свет: Како да ги стопите масните гради?

Read more
play_arrow

Фејл ферка: Америка - Британија

Read more
play_arrow

Зошто англиските клубови не доминираат во Европа?

Read more
play_arrow

Кога глумците не глумеа

Read more
play_arrow

Топ 10 најнеочекувани враќања на филмски ликови

Read more
play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Идиоти на тркала - компилација

Read more
play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Read more
play_arrow
10 трикови со кои ќе учите побрзо и подобро

10 трикови со кои ќе учите побрзо и полесно

Read more
play_arrow

7 фудбалери кои играле во погрешни епохи

Read more