Што се случило 10 минути откако диносаурусите изумреле?

Планетата Земја пред 66 милиони години во минатото била полна со живот. Џиновски астероид удил и драстично ја променил историјата.

Времето кога диносаурусите владееле на Зејмата згаснало за момент. Астероидот голем колку Монт Еверест удрил во денес Полуостровот Јукатан. Патувал со брзина од 20 километри во секунда, бил 10 километри широк и тежел 469 трилиони тони. Тоа е брзина со која од Лос Анџелес до Њујорк се оди за само 4 минути. Можеме само да замислиме какво уништување предизвикал.

Мал круг: местото каде паднал огромниот астероид
Голем круг: растојанието до каде паѓале парчиња од ударот

Кратерот од тој катаклизмички удар бил откриен во 1970-тите од геофизичарот Глен Пенфилд. Наречен е Чиксулуб според блсикиот мексикански град. Широк преку 180 километри и според тоа е најголемиот познат кратер на светот. Одамна е затрупан и затоа бил тешко да се открие.

Remote video URL
Тагови
реклама

Чек дис аут

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Read more

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Read more

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Read more

Италијанец пешачел 450 километри по кавга со сопругата

Read more

Магазин

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе

Тестирање треба да се направи два, три дена по појавата на првите симптоми

Читај повеќе

Италијанец пешачел 450 километри по кавга со сопругата

Читај повеќе