Што се случило на денот кога изумреле диносаурусите?

Астероид удрил во Земјата со јачина од 10 милијарди атомски бомби, предизвикал пожари, цунами и облак од сулфур што го „задушил“ Сонцето и Земјата била „окована“ во мраз, што довело до исчезнување на диносаурусите.

Експерти од Универзитетот на Тексас открија, врз основа на примероци собрани од кратерот што го направил астероидот на територија на денешно Мексико, што се случувало на денот кога изумреле диносаурусите.

Пред 66 милиони години, астероид удрил во Земјата, предизвикувајќи изумирање на диносаурусите и речиси бил уништен целиот жив свет во пожари, цунами и огромен сулфурен облак, покажа испитувањето на примероците од камења најдени на дното на подводниот кратер што останал по падот на астероидот.

Резултатите од испитувањата на парчиња јаглен и камења најдени на дното на кратерот во Јукатан, ги потврдија теориите на експертите за тоа што се случувало тој ден.

Околу 75% од живиот свет на Земјата исчезнал во ужасниот удар со јачина од 10 милијарди атомски бомби.

Експертите копаа речиси еден километар во длабочина во Земјината кора за да го дефинираат хронолошкото одвивање на настаните од пред 66 милиони години.

„Успеавме да собереме податоци за тоа по кој редослед се одвивале настаните од самиот почеток на  катастрофата“, изјави лидерот на проектот, професор Шон Гулик.

„Податоците се ачувани во карпите и даваат најдетален увид за последиците од катастрофата што ставила крај на добата на диносаурусите“, додава тој.

Гулик заедно со професорката Џоан Морган од Кралскиот колеџ во Лондон собирале примероци од длабочина од 1.300 метри од поплавениот кратер долг 185 километри и длабок 32 километри.

Се смета дека кобниот астероид бил широк петнаесетина километри и дека удрил во Земјата со брзина од 70.000 километри на час, предизвикувајќи пеколни пожари и цунами високо 91 метар што стигнало до територијата каде денес се наоѓа сојузната американска држава Илиноис.

Сулфурниот облак бил толку голем и густ што го блокирал Сонцето и дошло до нагло опаѓање на температурите во светот.

„Прво се свариле, па се замрзнале“, вели Гулик. „Тој ден не изумреле сите диносауруси, но поголемиот дел – да.“

Многу диносауруси изгореле живи или се удавиле, а останатите умреле од глад. Пожарите и поплавите ги убиле сите живи суштества околу местото каде паднал астероидо, но отровните гасови всушност биле „убијците“ што го предизвикале поморот во светот.

Експертите со години сметаа дека промената на климата после падот на астероидот довела до изумирање на диносаурусите, но дури сега, со истражувањето на овие примероци од кратерот, тоа е и теоретски потврдено.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Наука

Русија почна со производство на вакцината против COVID-19

Read more

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

Read more

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Гик

Русија почна со производство на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

Читај повеќе

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе