Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Нема ништо поубаво од дремка по ручек, нели? Но, многу лекари советуваат дека тоа не треба да го правите бидејќи може негативно да се одрази на здравјето.

Постои можност храната што сте ја изеле да се врати назад во грлото (заедно со малку желудочна киселина). Ако тоа се случи, можат да се појават симптоми како чувство на печење во грлото и во градите, кисел вкус во устата, па дури и повраќање.

Истражување во Applied Psychology Nutrition, and Metabolism покажа интересни резултати според кои положбата на телото во текот на ручек влијае на варењето на храната, поточно на апсорпција на хранливите материи. Истражувачите проучувале како јадењето храна во седечка, исправена или лежечка положба влијае на варењето. Така дошле до откритие дека јадењето храна во лежечка положба го поттикнува празнењето на желудникот и ја подобрува апсорпцијата на хранливи материи.

Дали е препорачливо да се легне веднаш по оброкот?

Вистината е дека не постои сценарио во кое лежењето на кревет веднаш по оброк е препорачливо. Луѓето со одредени здравствени проблеми треба да бидат особено внимателни. На прво место треба да внимаваат пациентите со гастроезофагелен рефлукс, па дури и со состојби на хијатусна хернија. Не се препорачува да лежат по јадење.

По правило, по јадење е подобро да седите или најмалку половина час да шетате. Освен тоа, важно е да внимавате кога вечерате, за да не си легнете со полн стомак.

Последниот оброк треба да биде најмалку два часа пред легнување, а по вечерата најдобро е да направите кратка прошетка.

Тагови
реклама

Здравје

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Read more

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе