Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

И понатаму има многу непознати работи за имунитетот кој се создава по прележување на COVID-19, но еден доктор од Вашингтон сведочи дека негови пациенти по втор пат се разболувале од коронавирусот.

Според сведочењето на д-р Клеј Акерли за Vox.com, одговорот на прашањето дали може двапати да се заразите со SARS-CoV-2, одговорот е потврден.

Ова е неговото искуство со пациент кој три месеци по заразувањето со вирусот, повторно се заразил.

„COVID-19 може да го прележете многу полошо кога ќе се заразите по втор пат. Во текот на првата инфекција мојот пациент од симптомите имаше само блага кашлица и болки во грлото. Втората инфекција беше многу полоша и вклучуваше висока температура, губење на воздух и хипоксија, поради што мораше да биде хоспитализиран. Неодамнешните студии, но и размените со моите колеги покажуваат дека случајот на мојот пациент не е осамен. Има примери на двајца пациенти од Њу Џерзи кои се заразиле по втор пат, два месеци откако закрепнале од првичната инфекција. Можно е, но малку е веројатно, мојот пациент да имал инфекција која траела три месеци. Сè повеќе има случаи на пациенти кои со месеци се мачат со симптомите од инфекцијата. Но, не би рекол дека е тоа случај со мојот пациент бидејќи по првата инфекција имаше два негативни ПЦР теста и шест недели беше целосно закрепнат. Верувам дека закрепнал од првата инфекција, а потоа повторно се заразил. Не знаеме дали неговиот имун систем имал подготвена одбрана бидејќи немаше направено тест на антитела“, објаснува докторот.

Според него, некои пациенти, особено оние кои биле асимптоматски случаи, ги губат антителата штом закрепнат. Повторна инфекција не е редок случај меѓу вирусите, особено меѓу коронавирусите.

Моментално не знаеме каков имунитет се создава по прележување на COVID-19, ниту колку трае. Има охрабрувачки вести поврзани со Т-клетките, но моментално малку е познато за тоа.

Доктор Акерли вели дека многу луѓе се опуштиле по прележувањето на коронавирусот бидејќи веруваат дека имаат имунитет. Но, случајот на неговиот пациент покажува дека не смееме да ги олабавиме мерките за заштита.

„Првин имал блага инфекција, а потоа повторно се заразил и почувствувал многу потешки симптоми, што личи на случаи кај вирусот кој предизвикува денга грозница, симптомите се многу полоши во текот на второто заразување. Второ, мојот пациент покажува дека не може да сметаме на имуниот одговор во текот на второто заразување“, вели Акерли.

Освен личниот, проблем е и колективниот имунитет, на кој изгледа тешко ќе сметаме.

„Тешко дека ќе сметаме на групниот имунитет. Тоа е лоша вест бидејќи се надевавме на групниот имунитет и на вакцинацијата. Ако нема групен имунитет, а случаите како мојот пациент и моделот на Шведска покажуваат дека нема, ќе мора да најдеме друг излез“, смета докторот.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе