Што се случува со гумите ако автомобилот е предолго на сонце?

Летните горештини можат да направат многу работи, а меѓу другото може да се одразат и на гумите на вашето возило.

Најлошото нешто што може да се случи е високите температури да предизвикаат пукање на гумата.

Топлината може да има огромно влијание врз автомобилските гуми. Притисокот на воздухот во гумите се зголемува како што се зголемува температурата.

Како што се зголемува температурата, притисокот во гумите може да се зголеми до тој степен што ќе предизвика пукање на гумите. Дури и ако гумата не пукне, прекумерниот притисок може да предизвика предвремено абење на гумите и да влијае на ефикасноста на сопирањето.

Во прашање се три работи кога топлината предизвикува зголемување на воздушниот притисок.

Зголемување на температурата на молекулите - Сите материјали се направени од атоми и молекули. Кога молекулите се загреваат, тие почнуваат интензивно да вибрираат, а тие вибрации предизвикуваат нивно ширење. Бидејќи има и молекули во воздухот, лесно е да се разбере зошто гумите исполнети со воздух се шират во летните горештини.

Триење - додека возите на пат гумите се во контакт со асфалтот и тоа создава значителна количина на триење. Триењето пак создава топлина што ги прави вашите гуми уште потопли во текот на летото.

Гума - молекулите на гумата се поврзани во долги, искривени синџири (полимери). Кога полимерите вибрираат, тие се собираат, а не се шират. И автомобилските гуми имаат точка на пукање. Замислете балон: ако дувате многу воздух во него, тој на крајот ќе пукне. Истото може да се случи и со гумите кога се многу жешки.

На што да внимавате

Во текот на летото треба да внимавате на неколку работи за да не пукаат гумите. Најочигледен знак дека гумите се прегреваат е ако се жешки на допир. Не возете додека гумите не се изладат.

Манометарот ќе ви покаже дали гумите ви се премногу напумпани поради топлината. Исто така, проверете дали гумите се правилно напумпани.

Заменете ги изабените гуми. Ако гумите на возилото веќе се изабени, повеќе се склони кон пукање. Размислете за купување летни гуми кои се дизајнирани да бидат посоодветни за високи температури.

Исто така, обрнете внимание на ограничувањата на брзината. Колку побавно возите, толку помалку ќе има триење. Помалку триење значи помалку топлина.

Обрнете внимание и на тежината на товарот. Колку е потешко вашето возило, толку е поголема веројатноста гумата да пукне на летните горештини.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Read more

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more
 

Автомобили

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе