Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Седите премногу дома, на работа, не се движите? Го загрозувате вашето тело на многу начини.

Гледање телевизија, седење на компјутер, играње игри - ова се активности што ги нарекуваме „седечко однесување“. Тоа доведува до внатрешни тегоби, вознемиреност, слаб сон, слаб метаболизам и социјална изолација.

Премногу седење, исто така, доведува до лошо држење на телото, и болки во грбот, свиткан 'рбет, поголема напнатост во грбот, вратот, рацете и нозете.

Бидете внимателни кога поминувате часови пред компјутер - важно е висината на екранот да биде на ниво на главата. Ако екранот е повисок или понизок, мора да ја спуштате или кревате главата за да гледате во него.

Друга лоша страна на „седечкото однесување“ е гоењето. Ако седите премногу, не трошите доволно калории. Оние кои ги поминуваат деновите на нога, шетаат, трошат 1.000 калории повеќе од луѓето што го поминуваат денот на компјутер.

Претераното седење исто така е ризик за појава на згрутчување на крвта. Згрутчување може да се појави на бутот или во ногата, и ако се формира во вена може да патува до срцето и белите дробови и да создаде белодробна емболија што предизвикува отежнато дишење, болка во градите, а во некои случаи и трагичен исход.

Експертите од клиниката Мајо проценуваат дека губиме приближно два часа живот за секој час што седиме. Тие сметаат дека седењето е поопасно од пушењето цигари.

Затоа, здравствените работници советуваат повеќе движење, одење, физичка активност, редовно истегнување, особено ако работата ви е седечка.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Здравје

Зошто треба почесто да јадете лук?

Read more

Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Read more

Пет причини зошто треба да возите велосипед

Read more

Храна богата со калциум

Read more
 

Магазин

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Дај ми да се напијам

Читај повеќе

Каков секс сакаат жените?

Читај повеќе