Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Знаеме како кофеинот делува на човечкиот организам – некои велат дека без кафе наутро не може добро да им почне денот, но како оваа состојка делува на другите животински видови?

Пчелите кои консумирале кофеин може да бидат подобри при опрашување – се чини дека исто како и многумина од нас, тие уживаат во кофеинот.

Истражувачите од Универзитетот во Гринич во Лондон, предводени од експертката за однесување и екологија на инсекти, Сара Арнолд, открија дека пчелите што внесуваат кофеин во телото ја вршат својата работа подобро од оние кои не зеле „доза“ кофеин.

Пчелите со кофеин се подобро способни да најдат целни култури и поефикасно да го спроведат опрашувањето. Исто така, се чини дека пчелите уживаат во конзумирање кофеин. Пчелите кои биле тестирани имале поголема веројатност да бараат растенија чиј нектар содржи кофеин. Се покажа дека кофеинскиот нектар го подобрува фокусот и меморијата на пчелите.

Што значи ова за земјоделството низ целиот свет? Студијата може да се примени за комерцијални пчели што ги опрашуваат целните култури во земјоделската индустрија. Пчелите што се одгледуваат можат да добијат кофеин и да бидат обучени да опрашуваат одредени култури, со што ќе се зголеми земјоделското производство. Ова, пак, може да ја зголеми достапноста на храна во областите каде што е потребно, велат истражувачите.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе