Што се случува со сопирачките во зима кога не сте го возеле автомобилот подолго време?

Кога возите за првпат по неколку денови или недели, нежно притиснете и отпуштете ја педалата на сопирачката неколку пати пред да започнете да возите.

Дисковите и барабаните на сопирачките се направени од челична легура, со малку антикорозивна обработка. По само неколку часа стоење во влажна средина (особено во зимските месеци кога сопирачките се изложени на остатоци од сол на патот), на нивните површини ќе почне да се формира тенок слој на 'рѓа.

Се разбира, колку подолго стои автомобилот, толку е полошо, особено на паркинг места со слаба дренажа, кои не се суви. Корозијата ќе се прошири и ќе се намали ефикасноста на сопирачките.

Кога ќе излезете со автомобилот на улица за првпат по неколку дена или недели, нежно притиснете и отпуштете ја педалата на сопирачката неколку пати пред да возите.

Кога ќе тргнете, направете го истото, лесно затегнете ги сопирачките, притоа внимавајте да не загрозите никој во сообраќајот, особено оние кои возат зад вас. Ова ќе ја отстрани површинската 'рѓа од компонентите на сопирачките, односно ќе спречи пад на нивните перформанси кога ќе ви требаат додека возите.

Исто така, слушајте го звукот на сопирањето - ако има чкрипење и квичење дури и откако сте ја притиснале сопирачката неколку пати, не би било лошо експерт да ви ги провери сопирачките.

Исто така, се препорачува пред долго стоење, додека возите, на сува подлога, лесно да ги притиснете и сопирачките за да ги исчистите од нечистотија.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Авто новости

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Read more

Kia „растура“ во Европа

Read more

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Read more

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе
  • filter

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Читај повеќе

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Читај повеќе

Kia „растура“ во Европа

Читај повеќе

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Читај повеќе

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Читај повеќе

Dacia го зеза BMW поради воведувањето претплата за греење на седишта

Читај повеќе
  • filter

Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Читај повеќе

Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Читај повеќе