Што се случува во телото ако јадете по 12 сливи дневно?

Само 12 сливи дневно можат да го подобрат вашето здравје. Познати се како природен мултивитамин, но многумина од нас немаат навика редовно да ги јадат.

Што би значело ако го јадете ова вкусно овошје секој ден додека му е сезона? Го намалувате ризикот од развој на рак на дебелото црево.

И кога ќе заврши сезоната на свежи сливи, задолжително вклучете ги сливите во вашето мени преку разни компоти, џемови и смути пијалаци.

Ако јадете 12 сливи дневно, можете да го регулирате холестеролот, да ја зголемите густината на коските и да го зајакнете имунолошкиот систем.

Една свежа слива во просек содржи 113 мг калиум.

Овој минерал помага да се контролира високиот крвен притисок, а со тоа се намалува и ризикот од мозочен удар, а ова лето овошјето е исто така познато по придобивките за дигестивниот тракт.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Здравје

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Read more

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Пет намирници кои помагаат за чистење на телото од никотин

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе