Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Б.С.Б.
/ 19.01.2022 / 11:49

Освен што ја стимулира дигестијата, кафето има и други предности.

Обично, кога стануваме наутро, имаме обичај да посегнеме по шолја кафе. За многумина тоа е начин да се разбудат и подготват за денот што претстои. Затоа е добро да се знаат предностите од консумирање кафе наутро, особено пред првиот тренинг.

1. Побрзо и полесно закрепнување на мускулите

Консумирањето кафе пред тренинг предизвикува антиифламаторен одговор во телото, што може да помогне во процесот на закрепнување кога мускулите се воспалени. Кофеинот помага во отстранување на оксидативниот стрес предизвикан од преголемото напрегање во текот на вежбањето.

2. Ги намалува проблемите со дигестија

Јогата, трчањето и другите активности можат да го стимулираат дигестивниот систем. Тоа не претставува голем проблем кога тренирате во домот или во теретана. Ако сепак сте отишле да трчате во природа, не е баш пожелно да бидете далеку од дома ако ви се јави физиолошка потреба. За да го намалите ризикот од проблеми со дигестијата, се препорачува да испиете шолја кафе најмалку половина час пред вежбање.

3. Дополнителна мотивација

Кафето еднакво добро мотивира во текот на вежбањето како и вашата омилена музика. Ова е потврдено во истражување чии автори ги испитале ефектите на кофеин во изведување вежби за издржливост.

4. Дополнителна енергија

Кафето ја зголемува концентрацијата, но е добар лек и против утринската мрзливост. Кога пиење кафе по станување, имаме помала желба да се вратиме во кревет и да продолжиме со спиење, тоа ни дава и вишок енергија потребен за соочување со секојдневните обврски, меѓу кои и физичката активност.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Фит

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Read more

За цврсти и убави раце: 12 минути најдобри вежби со тегови

Read more

Што јаде Ибра за да биде во топ форма?

Read more

Какви промени може да очекувате ако пешачите секој ден по 30 минути?

Read more
 

Магазин

Кои промени се случуваат ако имате секс секој ден, цела година?

Читај повеќе

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Читај повеќе

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Читај повеќе