Што се случува во телото ако редовно пливаме?

А.С.
/ 08.05.2023 / 14:20

Можеби сте слушнале дека експертите препорачуваат 150 минути умерена активност или 75 минути енергична активност секоја недела за возрасните.

Пливањето е одличен начин за работа на целото тело и кардиоваскуларниот систем, а само еден час пливање согорува речиси исто толку калории колку и трчањето, пренесува Healthline.

Како што објаснуваат експертите, има многу придобивки ако почнете да пливате секој ден.

Овие придобивки вклучуваат:

 • зголемување на отчукувањата на срцето
 • тонирање на мускулите
 • поголема сила и издржливост
 • намалување на ризикот од прерана смрт
 • намалување на крвниот притисок
 • контролирање на шеќерот во крвта
 • олеснување на симптомите на артритис
 • побрзо закрепнување од повреди
 • намалување на болката
 • губење на тежина
 • подобар квалитет на сон
Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Фит

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе