Што се случува во телото ако секој ден јадеме овесна каша?

А.С.
/ 29.03.2023 / 15:54

Овесната каша е една од најздравите намирници што треба да ја вклучиме во исхраната, советуваат многу диететичари.

Како што пишува Mayo Clinic, се препорачува денот да го започнете со здрава порција овесна каша. Имено, тие се познати по тоа што се одличен извор на влакна, го намалуваат нивото на гликоза и холестерол во крвта и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

Тие причини се доволни сами по себе, но јадењето овесна каша помага и за подобро здравје на цревата. Иако големите здравствени промени можеби нема да се видат за неколку денови или дури недели, колумнистот и репортер на The Healthy, Џејми Статис, одлучи да јаде овесна каша за појадок секој ден во текот на една недела за да види какви здравствени ефекти може да забележи.

Еве какви промени забележала откако една недела јадела овесна каша:

посилен имунитет

побрз метаболизам

подобро варење

повеќе енергија

повеќе ситост.

Remote video URL

„Планирам да продолжам да јадам овесна каша. Ми се допадна компонентата за ситост. Иако не сум направила тестови на крвта за да докажам какви било промени во моето здравје, прекрасно е чувството да се хранам правилно и добро да се грижам за себе. Можеби веќе нема да јадам овесна каша секој ден, но дефинитивно ќе ја јадам почесто од порано“, вели Статис.

Овесот може да го внесувате на различни начини, како мафини од овесни снегулки, за кои рецепти ќе најдете ТУКА, а не заборавајте дека овесната каша може да ја јадете и во слатка, и во солена варијанта.

Remote video URL
Тагови
реклама

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе