Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Витаминот Ц природно се наоѓа во некои намирници, во некои се додава, а достапен е и како додаток во исхраната. Но, како секојдневното земање на овој витамин влијае на телото?

Според д-р Дарен Маринис, овој витамин е есенцијален додаток на секојдневната исхрана, па многу е важно да се знае како влијае на телото.

„Витаминот Ц не се произведува во организмот, затоа е важно и потребно да го внесувате преку храна“, вели тој.

Витамин Ц има во цитрусните овошја и во зеленчукот, но сепак некои луѓе сакаат да го внесуваат и преку суплементи.

Недостигот на витамин Ц може да предизвика бројни здравствени проблеми, меѓу најчестите симптоми се губење на тежина, умор, воспалени непца кои крвават, рани кои не зараснуваат, настинка по настинка и слично.

„Витаминот Ц е есенцијална компонента на сврзното ткиво и игра голема улога во неговото закрепнување“, вели Маринис.

Антиоксидансите може да спречат оштетување на клетките, а со самото тоа делуваат добро на здравјето кога станува збор за оксидативен стрес. Витаминот Ц е потребен за биосинтеза на колагенот, затоа се наоѓа во толку многу козметички производи.

Постојат докази дека го штити и срцето од заболувања, а една од најголемите студии во кои учествуваа 85.000 жени, покажа дека внесувањето на овој витамин преку намирници и суплементи го намалува ризикот од коронарни болести.

Постојат и докази кои укажуваат дека витаминот Ц може да превенира болести поврзани со стареењето, макуларна дегенерација и катаракта, два водечки фактори за губење на видот.

Помага за подобар имунитет, но некои експерти сметаат дека не спречува настинки. Може да го скрати траењето на настинката и може да смири вообичаени симптоми кај општата популација.

Иако не е токсичен ниту ќе предизвика тешки последици ако се зеде во поголеми дози, може да биде одговорен за проблеми како дијареја, мачнини и грчеви во стомакот.

Постојат и некои докази кои упатуваат на тоа дека високите дози витамин Ц може да поттикнат одредени реакции кои предизвикуваат создавање на камен во бубрегот.

Витаминот Ц придонесува за апсорпција на железото, една студија покажа дека само 100 мг витамин Ц може да поттикнат подобра апсорпција на железо во крвта. Со оглед на здравствените придобивки, секојдневно консумирајте храна како пиперки, портокали, ананас, лимон, јагоди, брокула, зелје, карфиол, киви и магданос. Особено внимание обрнете на начинот на подготовка бидејќи термичката обработка на храната целосно го уништува витаминот.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Здравје

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Read more

Пијалоци од кои треба да се откажете за да избегнете висок холестерол

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе