Што се случува во телото кога јадете јагоди?

Јагодите може да бидат одличен десерт, но тие се повеќе од само слатко овошје.

Јагодите имаат бројни здравствени придобивки. Но, што се случува со вашето тело кога јадете јагоди секој ден?

Денеска носи факти за хранливата вредност на јагодите, нивните здравствени придобивки и потенцијалните ризици на кои треба да обрнете внимание.

Нутритивна вредност на јагодите

Една чаша цели јагоди (околу 144 грама) содржи:

Калории: 196

Вкупно јаглехидрати: 11 гр

Диететски влакна: 3 гр

Вкупно шеќери: 7 гр

Протеини: 1 гр

Вкупно масти: 0 гр

Заситени масти: 0 гр

Натриум: 1 мг

Калиум: 220 мг

Магнезиум: 19 мг

Витамин А: 17 IU

Фолна киселина: 35 µg

Витамин Ц: 85 мг

Здравствени придобивки од јагодите

Го намалуваат воспалението

Јагодите се богати со антиоксиданси и витамин Ц, природни антиинфламаторни агенси кои помагаат да се намали хроничното воспаление и поврзаните здравствени проблеми. Според студија од 2021 година објавена во списанието Antioxidants, антиоксидансите кои се наоѓаат во јагодите може да помогнат во спречување и управување со воспалителни состојби, како што се кардиоваскуларни болести и дијабетес.

„Јагодите се особено богати со антиоксиданси, како што се витамин Ц, флавоноиди и фенолни киселини. Антиоксидансите кои се наоѓаат во јагодите се поврзани со намалување на воспалението. Истражувањата покажуваат дека јадењето јагоди може да го зголеми вашиот целокупен антиоксидативен статус“, вели диететичарката Британи Лабек.

Го намалуваат ризикот од срцеви заболувања

Благодарение на нивните високи нивоа на соединенија како антоцијани, истражувањата покажуваат дека јагодите можат да помогнат во заштитата на вашиот кардиоваскуларен систем со поддршка на здрав крвен притисок и нивоа на холестерол. Овие придобивки за здравјето на срцето ги намалуваат факторите на ризик за хронични состојби како што се срцевите заболувања, пренесува Данас.

„Јадењето јагоди може да го намали ризикот од срцеви заболувања“, вели Лабек, додавајќи дека различни студии откриле придобивки за срцето од јадење јагоди.

Лебек исто така вели дека „иако резултатите се спротивставени, некои студии покажуваат дека јадењето јагоди ги намалува липидите во крвта и систолниот крвен притисок“.

Го подобруваат здравјето на мозокот

Полифенолите во јагодите, кои делуваат како антиоксиданси, може да помогнат во одржувањето на когнитивната функција како што стареете, го подобруваат здравјето на мозокот и ја поддржуваат менталната острина, според систематскиот преглед од 2022 година во списанието Scientific Reports.

„Се верува дека јагодите имаат невропротективно дејство. Долгорочното консумирање јагоди е поврзано со побавни стапки на когнитивно опаѓање со возраста“, вели Лабек, цитирајќи студија од 2021 година во списанието Molecules.

Го подобруваат варењето

Со нивната висока содржина на влакна, јагодите можат да помогнат во здравото варење, да се спречи запек и да се хранат корисни бактерии во цревата, заклучи студијата од 2020 година објавена во списанието Nutrients.

„Влакната се суштински дел од дигестивното здравје, општото метаболичко здравје, здравјето на срцето и многу повеќе“, објаснува Лабек.

Ја подобруваат контролата на шеќерот во крвта

Истражувањата покажуваат дека јагодите можат да помогнат да се намали одговорот на инсулин и да се подобри отпорноста на инсулин. Нивната висока содржина на влакна, исто така, помага да се забави апсорпцијата на шеќер, што ги прави фантастичен избор за регулирање на нивото на шеќер во крвта.

„Јагодите имаат низок гликемиски индекс, што значи дека не предизвикуваат брзи скокови на шеќерот во крвта“, вели Лабек.

Дали јагодите се безбедни за секого?

Јагодите се генерално безбедни за повеќето луѓе. Но, за оние кои се алергични на слично овошје, јадењето јагоди повремено може да доведе до алергиски реакции. Сепак, истражувањата покажуваат дека алергиските реакции на јагоди се повеќе како реакција на храна отколку типична алергиска реакција.

Дополнително, оние кои се чувствителни на салицилати може да доживеат симптоми како што се главоболки или варење поради природната содржина на салицилати што се наоѓа во јагодите. Но, за повеќето луѓе, јагодите се прекрасен и безбеден додаток на здравата исхрана.

Тагови
реклама

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе