Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Зелените чаеви, направени со третирање на свежи листови од чај со пареа или благо загревање, имаат помалку кофеин од црниот чај или кафето, но доволно за да ви дадат дополнителен поттик.

Тие исто така имаат голем број други здравствени придобивки. Ако барате начин да се размрдате наутро, но сте сѐ понезадоволни од кафето, префрлањето од кафе на зелен чај може да биде одлична опција.

Прочитајте ги промените што можат да се случат во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај.

Ќе внесувате помалку кофеин

Можеби сте слушнале дека чајот содржи повеќе кофеин отколку кафето, но тоа е само половина од приказната. Во основа, листовите од чај содржат повеќе кофеин отколку зрната кафе. Меѓутоа, по варењето, количината на кофеин во кафето ја надминува онаа во чајот.

Студија од 2018 година покажа дека зелениот чај има антиинфламаторни својства; со други зборови, тој е во состојба да го намали нивото на воспаление.

Ако пиете многу кафе, може да добиете главоболка кога ќе се обидете да го намалите внесот.

Преминувањето од кафе во зелен чај може да не ги предизвика сите симптоми на повлекување на кофеинот, бидејќи зелениот чај сѐ уште содржи приближно 20 до 30 милиграми кофеин по чаша.

Ако се префрлите од многу силно двојно еспресо кафе на една шолја зелен чај, накратко може да почувствувате главоболка, раздразливост, тешкотии во концентрацијата и недостаток на концентрација додека телото не се прилагоди.

Може да се ослободите од вознемиреност и тешкотии во спиењето

Намалувањето на нивото на кофеин со пиење зелен чај може да помогне да се намали анксиозноста и да се подобри сонот, особено ако сте чувствителни на кофеин.

Повисоката содржина на кофеин во кафето може негативно да влијае на луѓето кои се чувствителни на кофеин. Може да доживеат вознемиреност, несоница и срцеви ефекти како што се зголемен пулс или висок крвен притисок.

Ако ви звучи познато, можеби вреди да го намалите нивото на кофеин со префрлање на зелен чај.

Промената може да помогне да се намали вознемиреноста на вашето тело и да се намалат симптомите на прекумерна стимулација на кофеин, додека сепак имате доволно поттик за да го почнете денот.

Ќе внесете повеќе антиоксиданси

Зелениот чај, исто така, содржи различни соединенија и состојки кои можат да му помогнат на нашиот имунолошки систем да се бори против инфекции и да го намали ризикот од болести.

Друга придобивка од чајот е големата количина антиоксиданси што ги содржи. Иако кафето е исто така ги содржи, чајот обично има поголема концентрација.

Особено зелениот чај има различни антиоксиданси за кои се покажа дека го подобруваат здравјето и има поголема содржина на антиоксиданси од кафето.

Го смирува воспалението

Воспалението, кое е одговор на имунолошкиот систем на здравствени закани и стрес, е клучен фактор за одржување на вашето здравје. Постојаното воспаление со низок степен е поврзано со срцеви заболувања, ревматоиден артритис, астма, дегенеративни заболувања и разни видови на рак, според истражувањето објавено во 2018 година.

Друга студија од 2018 година покажа дека зелениот чај има сериозни антиинфламаторни својства; со други зборови, тој е во состојба да го намали нивото на воспаление, бидејќи ги стимулира антиинфламаторните реакции на телото и го смирува имунолошкиот систем.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе