Што се случува во телото по убод на комарец?

Самата помисла на комарец асоцира на иритирачкото чешање на кожата по убодот, а кое сакате веднаш да го ублажите. Но, зацрвенетото место не исчезнува веднаш. И веднаш се поставува прашањето, зошто се појавува чешањето?

Што се случува во телото по убод на комарец? Ретко размислуваме за тоа што се случува додека овој инсект се храни од нашата крв и зошто на крајот, зацрвенетото место толку чеша? Според истражување од 2018 година, причината за тоа се крие во плунката на комарците.

Истражување покажа дека во просек на комарец му е потребно околу 4 минути за да го наполни стомакот со крв. Проблемот е тоа што во текот на тоа време може да биде забележан од жртвата од која се храни што значи лесно може да биде откриен. Плунката на комарците има состојка која ја здрвува кожата. Откако комарец ќе ја плукне кожата, не го чувствуваме убодот. Потоа малиот натрапник почнува со потрагата по крвни садови под кожата. Се обидува и по неколку пати додека не го пронајде тоа што бара. Плунката му помага полесно да ја цица крвта.

Штом ќе ја пронајде вената комарецот повторно испушта плунка, во неа се содржат повеќе од 100 протеини кои имаат различна цел, една од нив е крвта да нe се згрутчува. На тој начин полесно цица.

Финтата е во тоа штом нашата вена е оштетена, телото почнува да ја лечи. Ова може да го спречи инсектот да цица. Но, натрапникот лесно се справува и со ова, друго истражување откри дека во плунката има состојка која го запира овој процес и ги шири крвните садови.

Убодот чеша бидејќи сме алергични на нив, а за тоа повторно е виновна плунката. Убодот содржи нетоксични протеини кои резултираат во чешање, црвенило и оток. Има и луѓе кои не се алергични на нив.

Некои луѓе повеќе привлекуваат комарци поради мирисот кој се шири од нив, произведен од микробите кои живеат на нашата кожа. Затоа користете природни средства за заштита од убоди од комарци, како на пример масло од еукалиптус, пишува Bright Side.

Тагови
реклама

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more
Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Read more
Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Read more
Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Read more

Здравје

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе