Што се случува во вашето тело ако јадете ореви секој ден?

Оревите имаат многу здравствени придобивки и се погодни за секојдневно консумирање.

Редовното јадење ореви не предизвикува никаква штета, освен ако немате алергија, чувствителност на храна или нетолеранција. Ако тоа не е случај, додавањето ореви во вашата секојдневна исхрана може да биде исклучително корисно, особено ако ги користите како замена за помалку хранлива храна.

Колку ореви треба да јадете дневно?

Јадењето грст ореви секој ден може да ви обезбеди многу придобивки од ова оревче. Можете исто така да ги натопите преку ноќ заедно со други јаткасти плодови, како што се бадемите, и да го започнете денот со овие здрави јаткасти плодови.

Еве неколку здравствени придобивки поврзани со редовното јадење ореви:

Добри се за здравјето на срцето

Оревите ги исполнуваат критериумите за „здрава храна за срце“. Тие се ниски со натриум, заситени масти и транс масти и содржат најмалку 10% од препорачаната дневна вредност на витамини А и Ц, железо, калциум, протеини или диетални влакна.

Подобра меморија и когнитивно здравје

Истражувањата на животни и луѓе покажаа дека јадењето ореви има позитивни ефекти врз меморијата и функцијата на мозокот. Редовното јадење ореви може да го намали воспалението и да ги неутрализира слободните радикали, кои инаку можат да ги оштетат клетките и на крајот да доведат до болести како што се Алцхајмерова болест и деменција.

Намален стрес

Студија од 2022 година покажа дека консумирањето приближно две порции ореви дневно во текот на 16 недели го подобрува нивото на стрес и депресија. Утврдено е дека консумирањето ореви ја подобрува должината на спиењето и целокупното ментално здравје.

Подобро здравје на цревата

Прегледот од 2023 година објавен во списанието Antioxidants сугерира дека оревите делуваат како пребиотик кој може да го подобри здравјето на цревата. Тие го прават тоа со обезбедување „храна“ на корисните микроби во вашиот гастроинтестинален систем.

Со оглед на овие придобивки, има ли причина да не уживате во оревите секој ден?

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе