Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Експертите тврдат дека треба да се огледаме на малцинството кое пие горко кафе.

За многумина денот не започнува без шолја кафе. Има и такви кои сакаат горко кафе, но повеќето сакаат да го засладуваат, па дури и да додаваат млеко.

Експертите тврдат дека треба да се огледаме на малцинството кое пие горко кафе. Според истражувањата, не треба да ставате млеко во кафето, бидејќи кога се меша со големи количини на кофеин, се зголемува излачувањето на калциум во урината, а голема количина се таложи во цревата.

Казеинот, кој се наоѓа во млекото, кога ќе дојде во контакт со кофеинот, коагулира и создава гасови кои предизвикуваат стомачни болки и абдоминални тегоби. Освен тоа, нутриционистите велат дека млекото во кафето го блокира метаболизмот и е главната причина поради која не успевате да слабеете, ако тоа е вашата цел.

Истото важи и за кафињата богати со слоеви крем и сируп, тие содржат астрономски количини на калории. На пример, ваквото кафе во мала шолја може да има 300 калории, односно празни калории кои немаат нутритивна вредност, па на тој начин повеќе штета отколку корист.

Дури и ако го избегнувате овој вид кафе, поголема е веројатноста дека ќе ставите една до две лажички шеќер, а тоа не само што создава голем број здравствени проблеми, како што е дијабетесот, туку и го менува оригиналниот вкус на кафето, што секако е занемарливо во споредба со здравствените проблеми што може да ги предизвикате.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе