Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Полицаецот Дерек Шовен повеќе од 18 години е дел од полицијата во Минеаполис, пред да биде одговорен за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Против него е подигнато обвинение за убиство, Америка бара правдата да биде задоволена. Што е познато за Дерек Шовен?

За него не се знае скоро ништо. Познато е дека има 44 години и е од Минесота. Во полиција работи од 2011 година. Живее во предградие на Минеаполис, а поседува и куќа на Флорида.

Ова не му е прв инцидент. До овој месец против него се поднесени 18 жалби кои ги разгледува Секторот за внатрешна контрола. Два случаи се завршени со прекор, поради употреба на навредлив тон и пцости.

Во 2006 година Шовен беше еден од шесттемина полицајци поврзани во сомнителниот случај со Веј Рејнс, осомничен за убиство на неговата девојка и пријател, убиен кога од своето возило вперил пиштол во полицајци. Не е познато кој полицаец пукал во  него.

Според протоколот, сите полицајци, меѓу кои и Шовен, биле испратени на платено отсуство, а исходот од истрагата не е познат.

Тоа што сега се знае за Шовен е дека по апсењето е префрлен во затвор за највисоко ниво на обезбедување во Минесота. Во затвор му е овозможен пристап до телефон и видео-посети, посети во живо не се дозволени поради епидемијата со коронавирусот.

Една работа што ги поврзува е фактот дека Џорџ Флојд и Дерек Шовен работеле како обезбедување во Ел Нуево родео клубот, но нема информации дали се познавале. Флојд доаѓал во вторник како помош, а Шовен скоро 17 години го обезбедувал клубот, кога не бил на должност.

Сопругата на Дерек, Кели е бегалка од Лаос. Таа поднесе барање за развод од Шовен и промена на презимето. Таа го остави сопругот на 28 мај, ден пред да биде поднесено обвинението за убиство на Флојд. Во брак беа 10 години, пренесе CNN.

Тагови
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе