Што точно се случува во телото ако секојдневно пиете по 2 литри вода?

Човечкото тело се состои 60 проценти од вода, па неопходно е да се одржува здравјето преку пиење најмалку 2 литри вода секој ден.

Докторката Даша Фелдер за Femail истакна дека повеќето возрасни луѓе треба да пијат меѓу 2,5 литри и 3 литри вода дневно за да одржат оптимална хидратација. Истакнува дека водата помага во хидрирање на бубрезите, го подобрува варењето и здравјето на цревата, ја подмладува кожата и го намалува уморот.

„Губиме многу вода со пиење пијалаци со кофеин, како чаеви и кафе, како и преку ноќ кога спиеме, па важно е да го надополниме тоа во текот на денот“, вели таа и објасни што точно се случува во телото ако секој ден пиете по два литри вода.

1. Ги одржувате бубрезите здрави и ги исфрлате токсините

Докторката вели дека хидратацијата на бубрезите е првиот чекор кон останатите придобивки од пиењето вода.

„Функцијата на бубрезите е многу важна за метаболизмот и исфрлањето токсини. Бубрезите се исклучително чувствителни и мала количина вода може да влијае на нивната функционалност“, тврди таа.

Ако штетните токсини не се исфрлат, тоа може да доведе до умор, главоболки и недостаток на концентрација.

2. Ја подобрувате или одржувате кожата здрава

Водата ја лекува кожата од внатре, а докторката вели дека кај жените пиењето вода е важно бидејќи може да ја подмлади кожата со што ќе се намали појавата на брчки.

3. Ги зголемува силата и концентрацијата

Наместо да посегнете по кафе, пијте повеќе вода бидејќи тоа ќе го стимулира мозокот и ќе овозможи подобро да функционира.

Пиењето вода во текот на денот може да ги подобри телесните перформанси во текот на вежбањето.

4. Ги подобрувате варењето и здравјето на цревата

Пиењето вода е значително важно за целокупниот дигестивен систем.

„Дури и ако јадете многу влакна и зелен зеленчук, мора да пиете вода за да минат хранливите состојки низ системот. Без вода храната не може да се движи низ цревата, а тоа често доведува до запек“, објасни Фелдер.

Доволна количина вода ќе обезбеди правилно функционирање на цревата.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Read more

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Read more

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Read more

Која е поврзаноста меѓу еректилната дисфункција и боледувањето од COVID-19?

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе