Што треба да јадеме по 40-тата година за побрзо слабеење?

А.С.
/ 02.03.2023 / 13:19

Диететичарите објаснуваат дека на помладите им е полесно да ги изгубат вишокот килограми.

Од друга страна, за луѓето над 40 години е многу поголем предизвик да изгубат тежина и да ја задржат идеалната.

Кога ќе влеземе во 30-тите, природно почнуваме да губиме мускулна маса на секои 10 години.

За жал, губењето на мускулната маса многу го олеснува таложењето маснотии.

Покрај воспоставувањето конзистентна рутина за вежбање, неопходно е да се направат одредени промени во исхраната за да се забрза согорувањето на мастите, а со тоа и слабеењето, пренесува Eat This.

Затоа регистрираната диететичарка Лиза Јанг препорачува пет намирници кои треба да ги јадеме за побрзо да слабееме во 40-тите.

Тие се:

ленено семе

зрнесто овошје

авокадо

ореви

кисела зелка.

Како што објаснува Јанг, секоја од овие намирници има нутритивни вредности кои позитивно влијаат на варењето и метаболизмот, а со тоа промовираат слабеење и побрзо согорување на мастите.

Тагови
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Фит

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Read more

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more
 

Магазин

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Читај повеќе

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе