Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

А.С.
/ 04.08.2020 / 13:52

Напорите за слабеење најчесто почнуваат со намалувањето на бројот на внесени калории, а тоа значи внимавање на исхраната.

За да слабеете треба да постигнете калориски дефицит, односно да потрошите повеќе калории отколку што внесувате.

Во овој процес никако не смеете да ги заборавите течностите. Внесувањето доволно течности во текот на денот не само што ќе го хидратира телото и ќе го забрза метаболизмот, туку и ќе ви помогне да слабеете, но само ако внимавате какви течности внесувате.

Не заборавајте дека и во нашите омилени напитоци има калории кои можеби ќе заборавите да ги пресметате во дневното количество на внесени калории.

Прво, препорачливо е целосно да ги исклучите алкохолните пијалаци бидејќи содржат многу калории и шеќери. Ако сепак сакате да наздравите, еве неколку предлози за коктели со малку калории:

Remote video URL

За да се разладите, освежите, хидратирате, а сепак да не внесете вишок калории, напијте се: млеко без засладувачи, вода со парчиња овошје, незасладен чај, напитоци со електролити, минерална вода.

Remote video URL

Кога избирате свежо цеден сок одбегнувајте круша, грозје, манго и други овошја кои содржат повеќе шеќери од другите. Ваш прв избор нека бидат цитрусните (портокал, мандарина, клементина, лајм, лимон) и црвените овошја (јагоди, малини, капини, рибизли, боровинки) кои наедно се богати со антиоксиданси. Во секј случај, свежо овошје е подобар избор од индустриски сокови и напитоци кои често содржат скриени калории.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фит

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Три кардио вежби со кои ќе ослабете исто како со трчање

Read more

10-минутни вежби за секси грб, раце и затегнати стомачни

Read more

Тренинг за мажи: Ефективни вежби за грб

Read more

Магазин

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе
  • filter

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Читај повеќе
  • play_arrow

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Читај повеќе