Што треба да знаат родителите кога детето почнува да лаже?

Следниот пат кога ќе го фатите детето во лага, не грижете се за тоа. Лажењето на рана возраст има свои предности кога станува збор за развојот на детето.

Врз основа на истражувањето предводено од Канг Ли, професор по психологија на Универзитетот во Торонто, децата почнуваат да лажат многу рано.

Меѓу децата на две години кои прозбореле, 30 проценти од нив веќе нешто излажале. До тригодишна возраст, скоро половина редовно „подлажнуваат“. На четиригодишна возраст, тој број достигнува дури 80 проценти. На возраст од пет до седум години, скоро секое дете лаже.

Д-р Ли, кој повеќе од 12 години проучува како и зошто децата лажат, вели дека помладите деца кои ја прикриваат или ја избегнуваат вистината имаат когнитивна предност пред децата кои не го прават тоа.

„Лажењето бара две работи. Децата треба да разберат што мисли некој друг. Ние ја нарекуваме оваа способност теорија на умот. Децата кои се подобри во теоријата на умот, исто така се подобри во лажењето“, објаснува д-р Ли, и додава:

„Другата работа е што тие мора да знаат како да планираат однапред за да спречат несакани активности.“

Околу 30 проценти од децата на возраст под три години кои знаат да лажат го користат за да излезат од, за нив, непријатни ситуации, пишува CBC News.

Ваквите когнитивни способности кај деца кои започнуваат рано да лажат, значат дека таквите деца ќе бидат поуспешни на училиште и во комуникација со други деца.

Д-р Ли спроведе експерименти со теоријата на умот врз група од 58 деца од предучилишна возраст во Кина, поделувајќи ги во две групи.

Половина од децата добија шест обуки за теоријата на умот, а другата половина добија обуки на кои научија броеви и вештини за снаоѓање во просторот.

Истражувачите откриле дека децата од првата група лажат подобро, но исто така и кажувале подобри лаги во споредба со децата од втората група.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Живот

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Read more

Сексот и спиењето нѐ прават посреќни од зголемување на платата

Read more

Памела Андерсон се разведува по петти пат

Read more

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе