Што треба да знаете за витаминот Е?

Витаминот Е е есенцијална хранлива материја која игра важна улога во многу функции во човечкото тело и здравје, а одредени намирници го содржат.

Овој витамин е моќен антиоксиданс кој помага во заштитата на клетките од оштетување предизвикано од слободните радикали. Покрај тоа, витаминот Е игра клучна улога во имунолошкиот систем, регулирање на воспалението, згрутчување на крвта и производство на црвени крвни зрнца.

Исто така е суштинска хранлива материја, што значи дека телото не ја произведува и мора да ја внесувате преку исхраната. Сепак, важно е да се напомене дека прекумерните додатоци во исхраната со овој витамин може да доведат до проблеми со срцето, па затоа е исклучително важно како и колку го користите.

Некои истражувања сугерираат дека витаминот Е може да помогне да се намали ризикот од кардиоваскуларни болести преку регулирање на крвниот притисок и намалување на воспалението.

Како моќен антиоксиданс, витаминот Е е суштинска хранлива материја потребна за оптимално здравје.

Телото не може да произведе сопствен витамин Е, па мора да го внесеме преку храната.

Овој витамин се наоѓа во широк спектар на храна, вклучувајќи масло од лешник, авокадо, спанаќ, лосос и пире од тиква, што го олеснува вклучувањето во вашата исхрана како дел од здрав и балансиран начин на живот. Во продолжение ви претставуваме дел од намирниците богати со витамин Е.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се одличен извор на витамин Е, како и други хранливи материи како омега-3 масни киселини и антиоксиданси.

Постојат многу начини да ги вклучите јаткастите плодови во вашата исхрана. Можете да ги јадете сирови, печени, да ги додадете во салати, житарки или смути. Сепак, важно е да ги јадете умерено поради нивната висока калорична вредност.

Сончоглед

Семките од сончоглед се уште еден одличен извор на витамин Е и може да се јадат како ужина или како додаток во различни јадења. Совршени се за мешање во закуски како гранола или смути - или ако сакате нешто солено, можете исто така да посипете семки од сончоглед на вашата омилена салата или да ги измешате во грчки јогурт, како што сугерираат експертите.

Зелен лиснат зеленчук

Зеленчукот како спанаќот, кељот и блитвата исто така содржат витамин Е, заедно со други важни хранливи материи како витамините А и К.

Авокадо

Оваа овошна суперхрана не само што е богата со здрави масти, туку и со витамин Е, кој го поддржува здравјето на кожата и имунолошкиот систем.

Витаминот Е во авокадото делува како моќен антиоксиданс кој помага во заштитата на клетките од оштетување предизвикано од слободните радикали. Оваа заштита може да помогне во спречување на разни болести и одржување на општото здравје.

Мешунки

Грашокот, леќата и наутот се мешунки богати со витамин Е и лесно може да се додадат во различни јадења.

Тагови
реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе