Што вели науката, зошто луѓето изневеруваат?

Причините за неверство може да бидат различно, а според Британскиот журнал по психологија, поголемиот број партнери и импулсивниот карактер се карактеристики коишто ја зголемуваат веројатноста за неверство.

Иако секоја врска е уникатна, истражувачи од Универзитетот во Квинсленд проучуваа зошто луѓето изневеруваат и открија дека постојат одредени фактори кои укажуваат на зголемена веројатност од неверство.

Според резултатите од истражување, веројатноста за прељуба се зголемува кај луѓето кои имале поголем број партнери или имаат импулсивен карактер.

Податоците објавени во British Journal of Psychology сугерираат дека импулсивните луѓе може да изневерат едноставно затоа што не застануваат да ја разгледаат ситуацијата туку делуваат на основа на нивните непосредни мисли и емоции.

Оние кои во минатото имале поголем број сексуални партнери се склони на неверство и бараат други партнери бидејќи развиле одредени „вештини“ во тоа подрачје, сметаат истражувачите.

Во истражувањето учествувале 123 хетеросексуални личности на возраст од 17 до 25 години, а кои биле во врска. Резултатите покажале дека голема е веројатноста мажите да имаат секс кога изневеруваат, додека мажите и жените се подеднакво склони кон неверство кое вклучува само бакнување.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Љубов и секс

Зошто љубовта умира?

Read more

Најчестите грешки во кревет, многумина не се ни свесни дека ги прават

Read more

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе