Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

А.С.
/ 21.05.2023 / 14:07

Многу луѓе кои се обидуваат да ги изгубат вишокот килограми знаат како свесно да прескокнуваат оброци.

Иако ова не е нужно опасно ако се случува повремено, ако имаме навика почесто да прескокнуваме оброци, последиците не се воопшто безопасни.

Така барем тврди Анастасиос Микроулис, основач и директор на клиниката Ideal Health Center во Њујорк, кој за порталот Best Life откри што се случува во нашето тело ако редовно прескокнуваме оброци.

„Редовното прескокнување оброци, особено во комбинација со ограничување на калории, може да има значително влијание врз вашата физичка и ментална благосостојба. Имено, кога прескокнувате оброци, вашето тело е лишено од есенцијални макро и микронутриенти потребни за правилно функционирање. Ова може да доведе до на различни симптоми, физички и психолошки“, предупредува Микроулис.

Тоа, вели тој, ги подразбира следните промени:

  • чувство на хроничен замор
  • лошо расположение
  • зголемен апетит
  • прејадување
  • тешко одржување на саканата телесна тежина.
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе