Што всушност значи „природна смрт“?

Често се слуша дека смртта на некоја личност е од „природни причини“, но се поставува прашањето - што всушност значи оваа терминологија?

Многумина ја поврзуваат оваа фраза со старост, но таа всушност сигнализира дека смртта е резултат на болест во телото, а не предизвикана од надворешен фактор.

Природната причина за смртта се потврдува со лекарско уверение дека не е потребна обдукција.

Д-р Катрин Пинери, патолог и претседател на Националната асоцијација на медицински иследници, рече дека смртните случаи предизвикани од рак, мозочен удар или дијабетес ќе бидат класифицирани како „природни причини“.

Примери за „неприродни“ смртни случаи вклучуваат сообраќајни несреќи, самоубиства, предозирање со дрога и несреќи како давење, изјави таа за HuffPost.

И д-р Дејвид Фаулер, анатомски и форензички патолог, го опиша начинот на смрт за CNN како умирање од „природен процес на болест“.

Тој рече дека тоа се примери на болести кои „во одреден момент попатно ќе нè однесат“, како што се инфекции или срцеви заболувања.

„Ако спортувам и имам срцев удар... или чистам снег и имам срцев удар затоа што сум под стрес, тоа е природно“, рече д-р Фаулер.

Но, ако спортистот умрел од нешто предизвикано од активноста, како повреда на главата, таа смрт не би била „природна“.

Има разлика помеѓу „причина“ и „начин“ на смрт.

И покрај фактот дека терминот е смрт од „природни причини“, ова е всушност „начинот“ на смртта - одредување како повреда или болест доведува до смрт.

Судскиот лекар одлучува дали начинот на смртта бил природен, случајно, самоубиство или убиство.

Додека „причината“ е самата болест или повреда што доведува до смрт, како што е мозочен удар.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Чек дис аут

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Read more

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Read more

Урнебесно: Палаво куче истрча на терен и им ја украде топката на играчите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе